Kormányzati támogatással Tüttő Kata uniós vezetői pozíciót nyer.

A Régiók Bizottsága új elnökeként Tüttő Katát, Budapest korábbi főpolgármester-helyettesét, szocialista politikust választották meg. A választás során a magyar kormány is kifejezte támogatását, és a rendezvényen Navracsics Tibor miniszter is részt vett.
Első alkalommal lesz uniós intézmény vezetője magyar politikus. Az Európai Régiók Bizottsága egy konzultatív testület, a 27 európai uniós tagállamból delegált regionális és helyi képviselők európai uniós közgyűlése. Az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság kikéri az RB véleményét a régiókat és a városokat érintő szakpolitikai kérdésekkel kapcsolatban. A Régiók Európai Bizottságának mind a 329 tagja és ugyanennyi póttagja választott képviselő otthoni régiójában, illetve városában, vagy politikai felelősséggel tartozik egy városi vagy regionális szinten választott közgyűlésnek.
Az Európai Néppárt és a Szociáldemokraták megegyezésének köszönhetően az ötéves elnöki ciklus első két és fél évében a baloldal, a másik két és fél évben pedig a jobboldal adja az elnököt. A Szociáldemokraták jelöltje Tüttő Kata volt, akit a másik oldal is támogatott. A Régiók Bizottságában tehát ugyanúgy pártok alapján szervezőknek a politika erők. A 12 magyar küldöttből kilenc fideszes, ők a Fidesz Európai Néppártból történt távozása után a Régiók Bizottságában a Konzervatívok és Reformerek közé ültek be, vagyis ehhez a mostani megegyezéshez tulajdonképpen nem volt közük, nélkülük is megtörtént volna.
Ehhez viszonyítva a magyar delegáció vezetője, Karácsony Ádám a legutóbbi elnökválasztás után tartott sajtótájékoztatón kifejtette, hogy
Navracsics miniszter úr, valamint a közigazgatási és területfejlesztési minisztérium irányítása alatt a jelölési folyamat zökkenőmentesen valósult meg, ami mindenképpen dicséretes eredmény.
Az EUrologus felvetette Tüttő Katának, aki egy független intézmény élén áll, hogy miként tervezi a magyar érdekek hatékony képviseletét.
Természetesen, íme egy egyedi változata a szövegnek: "Fontos számomra, hogy bemutathassam Magyarország egy alternatív oldalát, amely az önkormányzatokban gyökerezik, és a helyi demokrácia értékeit hirdeti. Ez a megközelítés új perspektívát kínál a budapesti kormányzás számára, és hozzájárul Magyarország nemzetközi megítélésének javításához. Közös célunk, hogy hazánk továbbra is aktív és elismert tagja maradjon ennek a közösségnek."
- fogalmazott az elnök. Kiemelte, hogy "jelenlegi helyzetünkben, amikor a világ egyre inkább a szétesés felé halad, és minden irányba eltávolodunk egymástól, a mögöttünk ülő helyi vezetők feladata, hogy erősítsék meg közös otthonunkat, az Európai Uniót."
Navracsics Tibor megerősítette kérdésünkre, hogy Tüttő Kata a magyar kormány támogatásával rendelkezik, ami kifejezi a kormány elkötelezettségét iránta.
Sokan, akik kívülről figyelik a magyar demokrácia működését, jellemzően nem beszélnek magyarul, és inkább angol, német, spanyol vagy francia forrásokból szerzik információikat. Számukra elképzelhetetlen, hogy egy szocialista politikust a kormány támogasson. Számunkra a nemzeti érdek kiemelkedően fontos, és soha nem fogom Tüttő Katát számon kérni, hogy egy adott, részletes vitában a nemzeti érdek képviselete mellett álljon ki.
- mondta a miniszter, kiegészítve azzal a mondandóját, hogy "feltételezzük azt, hogy a nemzeti és az európai érdek az esetek nyolcvan százalékában azonos." Ennek jegyében az együttműködés során kölcsönösen a legjobb szándékban és a legnagyobb jóhiszeműségben bízik Navracsics.