Korrupcióval kapcsolatos gyanúk miatt nyomozás indult az újvidéki vasúti pályaudvar ügyében | Demokrata

A tájékoztatás szerint "a nyilvánosság fokozott érdeklődése miatt, különösen a médiában elhangzott nyilatkozatokat figyelembe véve - amelyek kétségbe vonják a nyilvánosságra hozott dokumentumok hitelességét, és felvetik a pénzügyi visszaélések gyanúját - az újvidéki felsőügyészség korrupció elleni küzdelemért felelős osztálya a bűnügyi rendőrség korrupcióellenes osztályával együttműködve" nyomozást indít annak érdekében, hogy megállapítsa, fennáll-e korrupciós bűncselekmény elkövetésének gyanúja. Az eljárás elővizsgálati szakaszban van, ezért további részleteket egyelőre nem közöltek.
Az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején szakadt le tizenöt ember halálát okozva, az illetékes szervek pedig - noha 13 ember ellen vádat emeltek mulasztás és veszélyeztetés miatt - azóta sem vontak senkit felelősségre. Ezért civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők kezdtek tiltakozásba. A követelések között a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mellett a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala is szerepel, illetve szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a tüntetőkre támadtak az elmúlt hónapok során, továbbá szabadon engednék azokat a diákokat és tanárokat, akik ellen a tiltakozások miatt emeltek vádat, és 20 százalékkal megnövelnék a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet.
A kormány álláspontja szerint a követelések már teljesültek, hiszen az illetékes hatóságok rendszeresen nyilvánosságra hozzák a felújítási munkálatokkal kapcsolatos dokumentumokat. Emellett eljárás indult azok ellen, akik a tiltakozókat bántalmazták, és Aleksandar Vucic köztársasági elnök közbenjárásának köszönhetően a korábban őrizetbe vett diákokat és tanárokat szabadon engedték. A költségvetési források átcsoportosításával pedig a kormány biztosította a felsőoktatásra szánt büdzsé 20%-os emelését, így szerintük nincs szükség újabb demonstrációkra. A diákok viszont úgy vélik, hogy még mindig nem teljesültek minden igényük, mivel a velük szolidáris építésügyi szakemberek szerint kulcsfontosságú dokumentumok hiányoznak, amelyek segíthetnének tisztázni, ki felelős az újvidéki tragédiáért. Ezen kívül a dokumentumokból kiderül, hogy a felújítás kezdeti költsége 3 millió euróra volt tervezve, végül azonban 16 millió eurót költöttek el. A munkálatok során részt vevő alvállalkozók köre sem világos, eddig mintegy 80 ilyen cég szerepelt a nyilvántartásokban.
Az újvidéki vasútállomás, amely 1964-ben készült el, az utóbbi években jelentős felújításokon ment keresztül, amelyek 2021 és 2022 között több szakaszban zajlottak. A korszerűsítési munkálatok idén is folytatódtak, és júliusban Goran Vesic építésügyi miniszter bejelentette, hogy a felújítások véglegesen befejeződtek, így az épület ismételten használatba vehető. Habár a miniszter lemondott tisztségéről, hangsúlyozta, hogy nem érzi magát felelősnek a történtekért. Ezzel szemben Újvidék polgármestere, Milan Djuric, valamint a miniszterelnök, Milos Vucevic felelősséget vállaltak a helyzetért. A két politikus lemondása a tragédiát követően már azonnal szóba került, de végül csak a múlt kedden tették meg ezt a lépést.