Külföldi társadalombiztosítási jogviszonnyal is lehetőség van a kedvező, 3%-os fix kamatozású hitel igénybevételére, azonban figyelembe kell venni egy lényeges feltételt.

A szeptembertől életbe lépő Otthon Start hitelprogram tervezett rendelete szerint a külföldi társadalombiztosítással rendelkező magyar állampolgárok is lehetőséget kapnak arra, hogy akár 50 millió forint összegű, 3%-os kamatozású lakáshitelt igényeljenek első lakóingatlanuk vásárlására vagy építésére. Fontos azonban megjegyezni, hogy a program szabályai több szempontból szigorúbbak lehetnek, mint a CSOK Plusz esetén - tájékoztat a Money.hu.
A tervezet értelmében a magyar állampolgárok, akik külföldi társadalombiztosítási jogviszonnyal bírnak, szintén jogosultak az Otthon Start kedvezményes hitel igénylésére, feltéve, hogy munkájuk Magyarország területén zajlik. Ez a rendelkezés egyben a CSOK Plusz társadalombiztosítási jogviszonyra vonatkozó jogosultsági feltételeit is kielégíti. Érdekesség, hogy a CSOK Plusz keretein belül azok is pályázhatnak, akik az igénylés időpontjában külföldön dolgoznak, amennyiben vállalják, hogy 180 napon belül a magyar társadalombiztosítás hatálya alá kerülnek.
Fontos megjegyezni, hogy a fent említett körülmények nem feltétlenül jelentik, hogy a munkát kizárólag Magyarország területén kell végezni. A lényeg az, hogy a munkavállaló a magyar társadalombiztosítási törvény hatálya alá tartozzon. Az Otthon Start jogszabály tervezetében nincs olyan kitétel, amely előírná a munkavégzést Magyarországon, így a jogosultsági feltétel csupán magyarországi munkaviszony keretein belül teljesíthető.
A jelenlegi CSOK Plusz keretein belül az átalányadózással működő egyéni vállalkozók, kisadózók, valamint őstermelők esetében elegendő már egy év tb-jogviszony a jogosultság megszerzéséhez. Az Otthon Start program kapcsán azonban ez a könnyítés nem található meg a tervezetben. Fontos azonban megjegyezni, hogy a végleges jogszabály még alakulhat, hiszen a társadalmi egyeztetés során érkezett szakmai javaslatok figyelembevételére is van lehetőség.
A bankok eddigi gyakorlatuk szerint egyre inkább nyitottak arra, hogy a külföldi jövedelemmel rendelkező ügyfelek lakásvásárlását is támogassák. Fontos azonban megjegyezni, hogy a különböző pénzintézetek eltérő módon közelítik meg a külföldi jövedelmek értékelését. Mindazonáltal léteznek alapvető követelmények, amelyeknek a külföldi jövedelem igazolására irányuló kérelmet benyújtó személynek minden esetben meg kell felelnie:
A legtöbb bank általában csak olyan jövedelmeket fogad el, amelyek európai, főként uniós országokból származnak, de a pontos elfogadható országok listája bankonként eltérő. Például az OTP Bank nemcsak az EU tagállamaiból származó kereseteket veszi figyelembe, hanem már az Egyesült Királyság, Svájc, Norvégia, Liechtenstein és Izland jövedelmeit is elfogadja. Ezzel szemben az MBH Bank még szélesebb spektrumot vizsgál, és minden, az MNB által jegyzett devizában érkező jövedelmet elfogadónak tekint.
- emelte ki Korponai Levente, a money.hu vezetője.
A Jövedelemarányos Törlesztőrészlet-Mutató (JTM) szabályozása alapján, ha valakinek a havi jövedelme 600 ezer forint alatt van, akkor a törlesztőrészlet maximum a jövedelme 50%-át teheti ki. Amennyiben a jövedelem ezt az összeget meghaladja, a törlesztőrészlet legfeljebb 60%-ra emelhető. Ezen előírásokat a külföldi jövedelmek esetén is érvényesítik.
A különböző pénzintézetek eltérő követelményeket támaszthatnak, ezért érdemes lesz több bank ajánlatát is összehasonlítani. Egyes pénzintézetek már legalább 3 hónapos, nem próbaidős, határozatlan idejű külföldi munkaviszonyt fogadnak el, míg mások 6-9 hónapos munkaviszony igazolását várják el. A bankok többsége határozatlan idejű szerződést követel meg, azonban van olyan hitelintézet is, amely határozott idejű külföldi munkaviszonyt is elfogad, amennyiben a próbaidő lejárt, a munkaviszony legalább 3 hónapja fennáll, és a kérelem benyújtásakor még minimum 12 hónapra szól. További elvárás lehet, hogy a külföldi munkáltató rendelkezzen nyilvánosan elérhető honlappal.
A külföldi jövedelmek igazolásához többek között munkáltatói igazolás, bérjegyzék, valamint az adott ország adóhatósága által kiállított dokumentum szükséges. Emellett több bank közvetlenül is megkeresheti a külföldi munkáltatót, hogy megerősítést kérjen a munkaviszony fennállásáról - emeli ki a közlemény.