Kétségek merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy mennyire tekinthető normálisnak az a helyzet, amelyben Fehér János, miután elismerte Till Tamás brutális meggyilkolását, hirtelen visszavonja vallomását. A történtek mögött sok kérdés és ellentmondás rejlik.


Bizonyos értelemben kétséges, hogy normálisnak tekinthető-e Fehér János, aki beismerte Till Tamás brutális meggyilkolását, majd később visszavonta vallomását. A helyzet bonyolult, és sok kérdést felvet. Szemán László János 2024. december 16-án osztotta meg gondolatait a videóban.

Igazságügyi elmeorvos szakértői vizsgálatnak fogják alávetni a 40 éves Fehér Jánost, aki a napokban beismerte, hogy 2000. augusztus 28-án Baja külterületén egy tanyán brutálisan meggyilkolta a 11 éves Till Tamást. A beismerő vallomás szerint ácskapoccsal addig ütötte áldozatát, amíg a gyerek csak mozgott. A körülmények arra engednek következtetni, hogy a gyilkosság aljas, szexuális indítékból történt. Mindez önmagában elég lenne Fehér János elmeorvosi vizsgálatához, ám amit a beismerés óta tett, csak erősítette bennünk a hitet: nem normális. Normális ember ugyanis nem tesz ilyet. Közben ellenszavazat nélkül elhatározta az Országgyűlés, hogy soron kívül, már holnap döntenek arról a fideszes javaslatról, amely ilyen súlyos bűntényeknél fiatalkorúak esetében is megszünteti az elévülési időt.

A közelmúltban egy valódi dosztojevszkiji rémdráma játszódott le a szemünk előtt, miközben hetekig tartó nyomozás övezte Till Tamás brutális meggyilkolását. A gyilkos, aki először részletesen beismerte tettét, egy ácskapoccsal sújtott le a 11 éves fiúra 2000. augusztus 28-án, Baja külterületén, egy esztergályos mester tanyáján. A kegyetlenség határtalanságával addig bántalmazta a gyermeket, míg az életét vesztette, ezzel egy sötét fejezetet nyitva meg a közösség számára.

Fehér János mindezt tette a negyedik tanúkénti kihallgatásán, amikor az elé tárt tanúvallomások hatására megtört.

Nyáron, amikor a napfény aranyszínűen megcsillant a világon, egy különös történet bontakozott ki. Barátom, aki a rácsok mögött raboskodott, egy féligazságokkal teli mesére vágyott, hogy elfeledhesse a bezártságot. A sors iróniája, hogy a barátom felesége legjobb barátnőjének párjáról volt szó, aki a börtön falai között várta a megváltást. Fehér, egy ügyes mesélő, ügyesen zsonglőrködött a valóság és a fantázia határvonalán, és végül a vádalku varázsával sikerült kiszabadítania őt a rácsok mögül. A történet tehát nem csupán a szavak játéka volt, hanem egy barátság és a remény szimbóluma is.

Fehér János letartóztatására Kecskeméten várakozik (Fotó: Blikk/Knap Zoltán)

Az alku középpontjában az állt, hogy a barát, aki tisztában volt a titkokkal, útmutatást adott a rendőröknek, hol találhatják Till Tamás maradványait. A történet szerint 2000 augusztusának végén V. esztergályos mester és egy intézetből származó fiú egy gyermek holttestét betonozták be a mester tanyájának területén. Az említett helyszínen a nyomozók idén nyáron valóban rábukkantak az eltűnt fiú maradványaira. A külső sérülései egyértelműen brutális gyilkosságról tanúskodtak, ami messze eltért a baleset ártatlan magyarázatától.

A holttestet bebetonozók korábban már öngyilkosságot követtek el, ezért ők voltak az egyedüliek, akik képesek voltak megosztani, mi is zajlott le valójában.

A nyomozókat azonban nem hagyta nyugodni az alkudozó fogoly mondandója, ami zsakmai szóval nem volt kerek. Miért kellett eltüntetni a holttestet? Mi volt a gyilkosság oka? Ki verte agyon a gyereket?

A rendőrség több mint ötven tanút keresett meg, akik kapcsolatban álltak a már elhunyt esztergályos mesterrel és a szintén elhunyt intézetis fiúval. Emellett újra kihallgatták azt a rabot is, aki az alku megkötésében részt vett. Ekkor került a képbe Fehér János, aki 2000-ben mindössze 16 éves volt, és szintén intézetben nevelkedett Baján. A volt társai és nevelői egyhangú véleménye szerint az elhunyt intézetis fiú soha nem dolgozott az esztergályos mesternél, míg Fehér rendszeresen ott tevékenykedett.

Fehér előtt számos vallomás került napvilágra, és őt tanúként négy alkalommal kérdezték ki egymás után. Végül a férfi akkor döntött úgy, hogy mindent elmond, amikor értesült arról, hogy a büntethetősége már 2015 óta elévült. Részletesen mesélt az eseményekről, sőt, még a hazugságvizsgálatot is vállalta; a poligráf megerősítette, hogy beismerő vallomása igaz.

Amikor a rendőrök végre napvilágra hozták a beismerés és az elévülés részleteit, a közvélemény igazságérzete lángra kapott: hatalmas felháborodás zúdult a sajtótájékoztató után.

Neves jogászok, közöttük az igazságügyi miniszter is úgy vélekedtek, hogy a büntető törvénykönyv (BTK) értelmezése alapján, ha egy felnőtt elkövető, aki életfogytiglani börtönbüntetéssel fenyegetett minősített emberölést követ el, a terhelt 16 évesnél idősebb, akkor a maximálisan kiszabható büntetés 15 év szabadságvesztés lehet. Emellett fontos megjegyezni, hogy a büntethetőség a 15 éves kor alatt elévül.

A nyomozást folyamatosan ellenőrző vármegyei főügyészség álláspontja szerint a minősített emberölés bűncselekménye nem évül el, ezért a büntethetőség is megmarad, még a fiatalkorú elkövetők esetében is. Ez azt jelenti, hogy Fehér felelősségre vonható, de a kiszabható büntetés legfeljebb 15 év lehet.

Fehér Jánost a hatóságok körözni kezdték, végül sikerült elfogniuk, és őrizetbe helyezték. Szombaton az illetékes nyomozási bíró döntött a letartóztatásáról.

A nyomozók súlyos vádakkal illetették Fehér Jánost, akit aljas szándékból és különös kegyetlenséggel elkövetett emberöléssel gyanúsítottak. János azonban nem hagyta magát, és ügyvédjével karöltve ellentámadásra készült, határozottan tagadva a vádakat.

Azt állítja, hogy kényszerítették a beismerő vallomásra, és azzal fenyegették, ha nem ismeri el Till Tamás meggyilkolását, olyan régi titkokat hoznak a felszínre a múltjából, amelyek teljesen tönkreteszik a magánéletét és a vállalkozásait.

Bilincsbe verve, vezetőszáron várakozik Fehér János, akinek letartóztatása Kecskemét utcáin zajlik. (Fotó: Blikk/Knap Zoltán)

Közbevetett kérdések Miért nem tettek azonnal feljelentést, miután Fehért kiengedték a rendőrségről, annak ellenére, hogy beismerő vallomást tett? Miért nem veszi kezébe a nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség, vagy a helyi nyomozó ügyészség, amikor a pszichikai kényszerítés és a kényszervallatás gyanúja merül fel? Milyen indíttatás vezethette Fehér Jánost ahhoz, hogy alávesse magát a poligráfos vizsgálatnak, ha nem az volt a célja, hogy - akkor még kockázatok nélkül - bebizonyítsa kihallgatóinak, hogy ő az elkövető? Hogyan volt lehetséges, hogy Fehér olyan részleteket osztott meg beismerő vallomásában, amelyekről csak az tudhat, aki közvetlenül tanúja volt a gyerek holttestének?

A további információk és a megválaszolatlan kérdések felfedezéséhez látogass el a Privátkopó bűnügyi portálra!

Itt mindenki teljesen megőrült?

Amióta gyanúsított a gyilkosságot korábban beismerő Fehér János, védője egyre-másra jön elő - nyilvánvalóan védencével egyeztetve - a hajmeresztő fordulatokkal. A védő mondandójából azonban jól kirajzolódik a védelmi taktika is.

A védenc állapotát nehéz szavakkal jellemezni, hiszen a beszédéből egyértelműen látszik, hogy zavart elmével bír. Egyszer ezt, másszor azt állítja, mintha csak egy színjátékot játszana. Hol beismeri tetteit, hol pedig tagadja azokat, miközben titokzatosan utal más holttestekre, mintha csak sejteket hintene az ügyvéd fülébe, mintegy szándékosan növelve a zűrzavart.

A fentiek alapján elmondható, hogy Fehér gyerekkora nem volt mentes a fájdalmaktól; szexuális bántalmazás áldozataként többször is szenvedett, és a négy évnyi intézeti élet sem segítette a lelki gyógyulását. Budapestre érkezve, ahol az önállóság első lépéseit tette, különösen nehéz időszakot élt át, hiszen szülők és nevelőszülők nélkül kellett boldogulnia, akik mindannyian elhunytak.

A védelmi taktika szerint Fehér már gyerekkorától rendkívül sérült, a fejében óriási összevisszaság uralkodik, 'tán nem teljesen normális. Ezt mondjuk az igazságügyi elmeorvosi vizsgálat majd megállapítja.

Az ügyvéd fülébe súgott, hogy további öt holttest rejtőzhet valahol, és ez felkeltette az érdeklődést. A móri mészáros, Nagy László börtönnaplójában találtak egy titokzatos utalást egy eltűnt személy holttestének helyére. Kivéve egy drogos párt, a kutatók nem bukkantak senkire a megjelölt helyszíneken. Nagy László tragikus módon öngyilkos lett a börtön falai között, még mielőtt az igazság napvilágra került volna. Halála előtt végig azt hitte, hogy egy szerb férfi követte el a nyolc ember meggyilkolását Móron, ő pedig csupán ennek a szerbnek a fegyvermestere volt.

Csak bízzunk benne, hogy a Fehér által ügyvédjének suttogott öt további holttest, ha valóban léteznek, semmilyen módon nem kapcsolódnak Fehérhez.

Az igazságyi elmeorvosi szakértőnek bőséges feladatokkal kell szembenéznie.

Kiemelt kép: Fehér János letartóztatása előtt áll (Fotó: Blikk/Knap Zoltán)

Facebook hozzászólás

A kapcsolódó témák köré építve, itt van egy egyedi szöveg: A Fehér János által elkövetett gyilkosság körüli rejtélyek és a holttestek felfedezése sok kérdést vet fel, hiszen a tragikus események következtében számos elmélet és spekuláció látott napvilágot. A Till Tamás-gyilkosság vádaskodásai még inkább felerősítették a társadalmi diskurzust, ahol a bűnügyi és morális felelősség kérdései kerültek a középpontba. Az események vezető szereplői, akik a nyomozás során kulcsszerepet játszanak, nem csupán a bűntett felderítésére, hanem a közvélemény megnyugtatására is törekednek, miközben a társadalom figyelme egyre inkább a bűnügyi igazságszolgáltatásra irányul.

Related posts