A hitelfelvevő magyarok számára egy különleges lehetőség nyílik meg: egy jogszerű kápétrükk, amiről sokan talán nem is hallottak eddig. A Pénzcentrum cikke szerint ez a módszer segíthet a hitelhez jutásban, és érdemes alaposan megismerkedni vele.

Bekerül az alaptörvénybe a készpénzhasználat. Ezen tény bejelentése óta már döntés született arról, hogy minden településre kerüljön ATM. A legújabb jogszabálytervezet alapján pedig a lakástámogatási rendszerben kaphat nagyobb teret a készpénz.
A Bankmonitor szakértői szerint a hazai lakástámogatási rendszernek két fő tartóoszlopa van jelenleg. Az első a kizárólag a vidéki falvakban, preferált kistelepüléseken elérhető vissza nem térítendő támogatás, a Falusi CSOK. (Ezek jellemzően az 5 ezer főnél kevesebb lakosú települések.) Emellett a kedvezményes futamidő végéig fix 3 százalékos kamatozású CSOK Plusz is jelen van.
A szóban forgó kedvezmény egyfajta kölcsön, amelynek során a futamidő alatt, ha a család második gyermeket vállal, akkor minden újabb baba érkezésekor a fennálló tartozásból 10 millió forintot elengednek. Ez a lehetőség nemcsak kistelepüléseken, hanem nagyobb városokban is elérhető. Ráadásul a preferált falvakban a családok akár a Falusi CSOK-kal együtt is igényelhetik ezt a támogatást.
De hogyan kapcsolódik a készpénz a kedvezményekhez? Jelenlegi szabályozás szerint a támogatások egyik alapfeltétele, hogy lakásvásárlás esetén a vételár legfeljebb 10 százalékát lehet készpénzes tranzakció keretében rendezni. A fennmaradó összeget kötelező bankszámlán keresztül teljesíteni. (Amennyiben lakáscsere történik a felek között, a támogatások igénybevételéhez szükséges feltételek szerint csak a vételárkülönbözet 10 százaléka fizethető készpénzben.)
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vásárláshoz felhasznált saját megtakarítás, vagyis az önerő legfeljebb a vételár 10 százalékának megfelelő összegben lehet készpénzes kifizetés. A fennmaradó részt az eladó bankszámlájára kell átutalni. Fontos megjegyezni, hogy a támogatás, illetve a kapcsolódó piaci kölcsönök minden esetben banki átutalással kerülnek teljesítésre. Most egy éjszaka benyújtott jogszabálytervezet alapján lehetőség nyílhat arra, hogy az önerő tetszőleges mértékben készpénzben kerüljön kifizetésre, így eltörölnék a jelenlegi 10 százalékos korlátot. Azonban meg kell jegyezni, hogy a támogatások és a támogatott hitelek továbbra is átutalásos formában érkeznek az eladó bankszámlájára.
Milyen hatással lesz ez a lakástámogatásokra? A Bankmonitor szakértőinek véleménye szerint a jogszabályi módosítások nem érintik a támogatásra jogosultak körét. Eddig is előfordult, hogy a lakástámogatási igénylések nem akadtak el amiatt, hogy az eladó vagy a vevő magasabb készpénzes összeget kívánt meg.
Ugyanakkor az kétségtelen tény, hogy néhány esetben komoly kellemetlenséget okozott ez az előírás. Voltak ugyanis olyan esetek, amikor megfeledkeztek erről az előírásról és a vételár 10 százalékát meghaladó részét fizették ki készpénzben, emiatt a vevő nem tudta felvenni az áhított lakástámogatást. Természetesen utólagosan lehetett orvosolni a problémát - a készpénz visszaadásával, majd a kérdéses összeg bankszámlára történő újbóli elutalásával -, ez azonban meghosszabbította az adásvételi folyamatot. Ráadásul módosítani kellett emiatt az adásvételi szerződés is. (Maga az utalás, illetve az adásvételi szerződés módosítása pedig extra költséget jelentett a vevőnek.)
Ha életbe lép a tervezett változás, akkor a jövőben ilyen problémák, kellemetlenségek már nem merülhetnek fel. A tervezet alapján a változás 2025. július elsejétől lépne életbe.
A Bankmonitor szakértői hangsúlyozzák, hogy a legújabb módosítások ellenére a Falusi CSOK, valamint a CSOK Plusz keretében történő ingatlanvásárlás során elengedhetetlen, hogy mind a vevő, mind az eladó rendelkezzen bankszámlával. A támogatás kifizetése kizárólag banki átutalás formájában történik. Amennyiben az eladó kölcsönét a támogatásból kívánja visszafizetni, fontos tudni, hogy ebben az esetben nem a megszokott folyószámláját használja, hanem a bank által az előtörlesztések lebonyolítására fenntartott technikai számlát.