Magyarország nemet mond az EU 2000 milliárd eurós költségvetési javaslatára.


Az Európai Bizottság 2028-2034-es költségvetési javaslata jelenlegi formájában több tagállam, köztük Magyarország számára is elfogadhatatlan - mondta el a magyar EU-ügyi miniszter, Bóka János, aki úgy véli, a tervezet újratárgyalása elkerülhetetlen, mivel az nem biztosít kiegyensúlyozott hozzáférést az uniós forrásokhoz.

Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter szerint az Európai Bizottság 2028-2034-es többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslata jelenlegi formájában nemcsak Magyarország, hanem több tagállam számára is nehezen elfogadható. A miniszter a tagállamok EU-ügyi tanácskozására érkezve úgy nyilatkozott:

a tervezet valószínűleg jelentős módosításokon megy majd keresztül, mivel számos elemében újratárgyalást igényel.

A bizottsági előterjesztés jelentése és jelentősége sokak számára talán rejtélyes, ezért érdemes alaposabban megvizsgálni ezt a témát. A jelenlegi helyzet alapján valószínűtlen, hogy az előterjesztést a jelenlegi formájában elfogadják, hiszen számos tényező befolyásolja a döntéshozatalt. A cikkünkben részletesen kifejtjük, hogy milyen forrásokra támaszkodhat Magyarország a jövőben, és mik azok a kihívások, amelyekkel szembe kell néznie. Érdemes elmélyedni a részletekben, hiszen a politikai és gazdasági kontextus jelentős hatással van a jövőbeli lehetőségekre.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a költségvetés alapvető adatai már nyilvánosak, ugyanakkor a részletes elemzés jelenleg is zajlik. Véleménye szerint a javaslatban található pénzügyi elosztás és intézményi átalakítások olyan tendenciákat mutatnak, amelyek nem minden tagállam érdekeit szolgálják maradéktalanul. Bóka értékelése alapján a tervezet...

aránytalan mértékben növelné az Európai Bizottság szerepét, miközben egyes tagállamok szerint az agrár- és kohéziós támogatások esetleges összevonása komoly kérdéseket vet fel.

A tárcavezető kiemelte, hogy a bizottság által javasolt új szabályozás szélesebb jogállamisági keretet hozna létre, amely lehetőséget biztosítana a tagállamok uniós forrásainak gyors felfüggesztésére. Ezen kívül rámutatott, hogy a friss költségvetési tervezetben a mezőgazdasági támogatások csökkenése várható, miközben az ukrán csatlakozási folyamat előrehaladásával a piac egyre inkább megnyílhat a keleti versenytársak előtt.

A költségvetés 2000 milliárd eurós összegével kapcsolatban Bóka így nyilatkozott:

a számok első látásra jelentősnek tűnnek, de reálértéken és a hiteltörlesztési kötelezettségeket is figyelembe véve szerinte korlátozottabb mozgásteret biztosítanak, mint ahogy az elsőre látszik.

Úgy véli, a fő kérdés az, hogy a tagállamok egyenlő eséllyel és átlátható feltételek mentén juthatnak-e hozzá a forrásokhoz.

Magyarország álláspontja - mondta - az, hogy az Európai Bizottságnak új alapokon kellene átdolgoznia a tervezetet. Bóka szerint a jelenlegi költségvetési javaslat nem biztosít megfelelő egyensúlyt a tagállami és az uniós szint között, és kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban is, hogy a forráselosztás valóban összhangban van-e az Unió előtt álló közös célokkal.

Related posts