Az EMKE vezetősége új színt kapott!

Hivatalosan is megújult az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, az EMKE Maros megyei szervezetének vezetősége, amely "új időknek új dalaival" szeretné folytatni a hagyományt - idézte Ady Endre verssorait prof. dr. Ábrám Zoltán egyetemi tanár, aki ezentúl tiszteletbeli elnökként fog tevékenykedni. A bejelentés a sajtó képviselőivel tartott február 20-i találkozón hangzott el, ahol bemutatkoztak a fiatalítás jegyében megválasztott elnökség tagjai, és beszámoltak a közeljövőre vonatkozó elképzeléseikről, közöttük néhány konkrét tervükről is.
Kovács János, a táncantropológia szakértője, elkötelezett a hagyományok megőrzése és a Gyöngykoszorú mozgalom fellendítése iránt, mint a szervezet elnöke. Mellette Benkő József, a történelmi emlékhelyek fenntartásáért felelős alelnök, aki a fiatalok aktív részvételére építve kívánja gazdagítani a kapcsolódó eseményeket. A csapat harmadik tagja, Rițiu Dániel, a szervezési és ügyviteli feladatok irányításáért felelős titkár. A vezetőség munkáját Incze Tünde, Fazekas Ildikó és Kilyén Ilka támogató tagok segítik, akik szintén elkötelezettek a közösség fejlődése mellett.
Dr. Ábrám Zoltán bevezetőjében hangsúlyozta, hogy feladatuknak tekintik a hagyományok megőrzését, a művelődés új kihívásait és a lehetőségeket is figyelembe véve. Beszámolt a közeljövőre tervezett rendezvényekről: március 15-ére való megemlékezés, majd áprilisban az EMKE megalakulása 140. évfordulójának a megünneplése. Az EMKE országos szervezete ugyanis 1885. április 12-én a kolozsvári Vigadóban alakult meg az erdélyi magyar kultúra szempontjából is fontos eseményként. Ez a dátum azóta is a magyar közművelődés napja, amit az idén is kiemelt rendezvényekkel köszöntenek. A kétnapos kolozsvári ünnepség első napján tartják a közgyűlést, a második nap, az EMKE díjainak kiosztását követően, a műsor a gyermekfilharmónia koncertjével zárul. Hozzátette, hogy a vásárhelyi szervezet 2004-ben elsőként emlékezett meg a magyar kultúra napjáról. A tervek között megemlítette a jövőben 35 éves Gyöngykoszorú mozgalom első idei rendezvényét, amelynek helyszíne május 9-10-én Erdőcsinád lesz. Marosvásárhelyen április 15-én a Kultúrpalota kistermében tartanak ünnepi megemlékezést, amelyen az EMKE-okleveleket osztják ki az egyesület volt tisztségviselőinek és aktív tagjainak.
Beszámolt arról is, hogy bár a korábbi elnökség mandátuma 2023-ban véget ért, az átszervezési folyamat, a törvényszéki bejegyzés és a beiktatás több időt igényelt, mint azt előzetesen tervezték.
Kovács János, az elnök és táncantropológus, részletesen beszámolt a szervezet tevékenységi tervéről, amelyet már tavaly év végén kidolgoztak. A terv egyik központi célkitűzése a szervezeti stabilitás megteremtése, különösen figyelembe véve, hogy jelenleg nincsenek megfelelő anyagi forrásaik. Emellett hangsúlyozzák, hogy nem indítanak olyan projekteket, amelyek más szervezetek által már elvállaltak. Kivételt képez ez alól a Gyöngykoszorú mozgalom, amely már 1991 óta az EMKE alapvető részét képezi. Céljuk, hogy ezt a mozgalmat rendszerezzék, támogassák, akár anyagiakkal is, és dokumentálják a jelenlegi állapotát. Az idei évadot egy különleges eseménnyel indítják: március 12-én a Kultúrpalota nagytermében a budapesti Udvari Kamaraszínház A világ és a vége című előadását mutatják be, tisztelegve nemzeti ünnepünk előtt. Emellett a fiatalok bevonására is hangsúlyt fektetnek, hiszen a magyar költészet napi projektjük is ezt a célt szolgálja, lehetőséget teremtve a fiatal generáció számára, hogy aktívan részt vegyenek a kulturális életben.
Az alelnökül megválasztott Benkő József történész tevékenységeiről Ábrám Zoltán beszélt, hangsúlyozva, hogy az utóbbi évek során közösen szerveztek megemlékezéseket a doni áldozatok tiszteletére. E kezdeményezés mellett a doni emléktúra és a katonai hagyományőrzés is fontos szerepet kapott. Az új alelnök feladatai közé tartozik az EMKE-n belül az emlékművek gondozása és ápolása, valamint a történelmi jelentőségű események szervezése. Benkő József elmondta, hogy az idei évre vonatkozóan már elkészültek a tervek, és kiemelte, hogy szeretnék bevonni a fiatalokat a munkába, hogy megőrizzék azokat az áldozatokat, akik életüket adták a hazáért és a magyarságért. Továbbá, céljuk, hogy színes programokat hozzanak Vásárhelyre, és aktívan részt vegyenek a Forgatag rendezvényein is.
Rițiu Dániel cégvezető mérnök az ügyintézés, bejegyzés, a jogi, pénzügyi feladatok elvégzésére vállalkozott a szervezet jó működése érdekében.
A végső bejelentés során kiderült, hogy az új vezetőség ambíciója az EMKE újbóli felemelése a köztudatban, mint egy aktív és független szervezet, mely büszkén épít a gazdag múltjára és hagyományaira. Céljaik között szerepel a pályázatokon való részvétel, valamint az önkormányzatok és magánszemélyek támogatásának megszerzése. Ezen kívül fontosnak tartják, hogy a fiatalokat bevonják és aktivizálják a közösség életében, így valósítva meg elképzeléseiket.
A közelmúltban szóba került az országos értékteremtők elismerése, különös figyelmet szentelve a Szabó György Pál-díjnak, amely a népművészet terén kiemelkedő együttesek vezetőinek munkáját hivatott méltatni. Kilyén Ilka színművésznő felvetette, hogy a hosszú hallgatás után ideje lenne újraéleszteni és folytatni az Értékteremtők díj évenkénti átadását, amely a megyében a közművelődés jelentős alakjait is elismerné. Bár a díj nem járt pénzbeli jutalommal, az erkölcsi elismerés a kitüntetettek számára hatalmas örömöt jelentett, és hozzájárult a közösségi értékek megerősítéséhez.
Az állandó programok jelentősége is előtérbe került, így például a Petőfi Sándor születésnapjára január elsején megrendezett megemlékezés, amely sokkal nagyobb közönséget érdemelne.
A rendezvény zárásaként Ábrám Zoltán szívből megköszönte mindazoknak az önzetlen hozzájárulását, akik részt vettek az elmúlt időszak eseményeiben. Kifejezte jókívánságait az új, megfiatalított vezetőség számára, remélve, hogy a jövőben is sikeres és eredményes munkát végeznek.