Miként viszonyulnak a magyar munkavállalók a mesterséges intelligencia világához? Mennyire érzik biztonságban magukat a technológiai fejlődés árnyékában, és milyen mértékben bíznak abban, hogy a gépek nem helyettesítik őket?

A BNP Paribas Cardif negyedévente elkészített Munkaerőpiaci Stabilitási Indexének meghatározásakor 2024 őszén először vizsgálta meg részletesen a hazai munkavállalók mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos vélekedését. A kutatás elsősorban arra kereste a választ, hogy a magyar munkavállalók szerint milyen hatással lesznek az állásukra az ilyen típusú technológiai rendszerek.
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a válaszadók többsége úgy véli, a mesterséges intelligencia jelentős hatással lesz a mindennapi életre. A résztvevők 43%-a a változást nagyon valószínűnek tartja, míg közel 20%-uk szerint a mesterséges intelligencia teljes mértékben átalakítja az emberek életét. Ezen kívül, valamivel kevesebb mint egynegyedük csupán enyhe változásokat vár. A változás megítélésében azonban megoszlanak a vélemények: a válaszadók 41%-a úgy gondolja, hogy a mesterséges intelligencia általánosságban inkább kedvezőtlen következményekkel jár, míg közel 46%-uk optimistán tekint a technológia jövőbeli hatásaira. További érdekes megállapítás, hogy a munkavállalók körében a válaszadók 63%-a azt állítja, hogy a mesterséges intelligencia elsősorban az alacsony képzettséget igénylő munkaköröket érinti majd negatívan. Csak 29%-uk véli úgy, hogy a magasabb képzettséget megkövetelő foglalkozások is veszélybe kerülhetnek.
A kutatás adatai alapján érdekes tendenciák rajzolódnak ki: a válaszadók saját munkahelyük megítélésében sokkal optimistábbak. Az interjúalanyok 81%-a, azaz 5-ből 4 ember, nem érez aggodalmat amiatt, hogy a mesterséges intelligencia miatt elveszítheti a munkáját a következő egy-két évben. Ezzel szemben csupán kevesebb mint 5% nyilatkozott úgy, hogy jelentős aggodalommal tekint a jövő elé.