Fedezd fel a varázslatos ősi lápvidéket és a történelmi kincseket rejtő, 13. századi templomot Ócsán! A Selyem-réti tanösvényen tett kirándulásunk során olyan csodálatos tájakra lelhetünk, ahol a természet és a történelem egyaránt megelevenedik.


Ócsa, mindössze 30 km-re a fővárostól, egy varázslatos családi kirándulóhely, amely nem csupán a Selyem-réti tanösvény festői szépségével vonzza a látogatókat. A település különlegessége egy impozáns templom, amely még tovább fokozza az itt eltöltött idő élményét. A falucska bája és a környező természet harmóniája ideális hátteret biztosít a kikapcsolódáshoz.

Ócsát többek között olyan települések veszik körül, mint Gyál, Inárcs, Dabas, Bugyi vagy Alsónémedi. A kisváros a gyáli járásban található, 30 km-re Budapesttől, a fővárostól délre. A tanösvény az Ócsáról Bugyira vezető országút mentén indul, van ott egy viszonylag nagy parkoló, érdemes hát autóval érkezni. De megy távolsági busz és vonat is Ócsára, vagyis az odautazási lehetőségeink úgymond korlátlanok. Igazából csak azt kell eldönteni a helyszínre érve, hogy mivel kezdjünk: Ócsával vagy a tanösvénnyel? Mi az utóbbival kezdtük.

Ócsa mellett egy ősi tőzeglápvidék terül el, aminek több neve is simert, de a leggyakoribb ezek közül a Turjánvidék vagy az Öregturján. Számos ritka faj (például a rákosi vipera, a fekete gólya) élőhelye, sőt, a jégkorszakból itt maradt ősmocsármaradvány területén - ami egyébként az Ócsai Tájvédelmi Körzet része, és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozik - több mint 20 éve működő madárvárta is található. A homokos talajon elfekvő lápmedencében kialakított tanösvény 6 állomásból áll, és igazán nem hosszú, mindössze másfél km a parkolótól a Selyem-rétig, de mivel nem körtúra, így összesen 3 km a teljes táv. Nem a sárga úton haladunk ugyan, de a sárga jelzést kell követni végig.

A tanösvényen való barangolás során nem találkozunk meredek emelkedőkkel; a túra kényelmes, vízszintes vonalon halad. Ez a kellemes jellemző lehetővé teszi, hogy a felfedezés élménye mellett ne fáradjunk el túlságosan, és gyorsan bejárhassuk a távot. Azonban a környezet lenyűgöző szépségei, a burjánzó növényzet és a mesébe illő tájak folyamatosan csábítanak megállásra, így a menetidő könnyen elnyúlik. Bár a tanösvény bejárása csupán egy-másfél órát vesz igénybe, a varázslatos, régmúlt tölgyek, a lélegzetelállító láperdők és a lábas fák, melyek különleges gyökérformájukról kapták nevüket, gyakran megállásra ösztönöznek. Amikor végre elérjük a tanösvény végpontját, és még nem szeretnénk búcsút venni a helytől, több alternatíva is vár ránk: legalább két ösvény vezet tovább, és bármelyikre léphetünk. De ha inkább a réten pihenésre vágyunk, találunk sütőhelyet és játszóteret is. Ez a tanösvény tökéletes választás családoknak, gyerekeknek, kutyás kirándulóknak, sőt még az erdei futóknak is ideális helyszínt biztosít a mozgásra és a természet élvezetére.

Bár Ócsa egy kisvárosnak minősül, valójában inkább falusias hangulatot áraszt, egy igazi festői település, amely tele van bájjal. Ez természetesen nem csökkenti az értékeit, sőt, számos olyan látnivalóval bír, amelyek miatt érdemes egy-egy napos kirándulást szervezni ide, akár több napra is. Ócsa már az Árpád-kor óta folyamatosan lakott hely, és a történelem viharaiban, a tatárok és később a törökök inváziójában is megőrizte lakóinak életét. Az első írásos nyom, amely említi ezt a települést, 1235-ből származik, így a hely gazdag történelmi múltra tekinthet vissza.

Ekkor már ott magasodott a település temploma, pontosabban egy monostor, amelyet premontrei szerzetesek laktak. Ez a monostor később bazilikává alakult, és a román stílusú magyar építészet egyik legismertebb öröksége lett. A szerzetesek a 16. század első feléig éltek e falak között, de a reformáció hatása és a hódító törökök közeledése miatt végül távozni kényszerültek. Az épület ezt követően mecsetként működött, majd 1560-tól a református közösség vette birtokba, és azóta is az ő használatukban áll. Az évszázadok során komoly állagromlás történt, az épületet villámcsapás érte, és tűz is pusztított benne, de ennek ellenére mindig megmaradt, és újra és újra megújult ez a középkori várra emlékeztető szent hely.

A templom közvetlen közelében felfedezhetjük az Ócsai Tájházat, amely egy bájos, gondosan karbantartott miniskanzen. Érdemes egy kis sétát tenni az 1700-as évekből származó régi temetőben is, ahol a történelem csendes emlékei várnak ránk. Ugyanez a helyzet az öreghegyi pincesorral is, ahol a bor és a tradíciók találkoznak. Ócsának nem csupán református temploma van, hanem egy gyönyörű katolikus templom is, amely az 1700-as évek második felében készült el – igazi látványosság, amely megérdemli a figyelmet. Aki pedig a helyi nevezetességek iránt érdeklődik, ne hagyja ki a település turulszobrát sem, hiszen itt ez a különleges szobor is megtalálható.

Related posts