Súlyos nehézségekkel néz szembe a Nitrogénművek: a kötvényesek elutasították a műtrágyakirály ajánlatát.


A pétfürdői Nitrogénművek Zrt. - Fotó: Jászai Csaba / MTI Bizományosi

A Nitrogénművek Zrt. helyzete egyre kritikusabbá válik, miután a kötvényesek elutasították a cég által javasolt megoldást a lejáró kötvények ügyének rendezésére.

Az úgynevezett solicitation offer ajánlatra a kötvényesek hivatalosan május 5-ig, londoni idő szerint 16 óráig adhatják be válaszaikat. Azonban már a hétvégén észlelhető volt, hogy a várakozások szerint a visszautasító vélemények aránya meghaladhatja a 25 százalékot. A szabályozás értelmében a kibocsátó módosítási javaslatait a kötvényesek több mint háromnegyedének jóvá kell hagynia, különben azok nem lépnek életbe.

A Nitrogénművek kérdéses, nagyon hosszú és deskriptív nevű kötvénye 2025. május 14-én jár le, euróban volt denominálva, évi 7 százalékot fizetett, és összesen 200 millió euróról volt szó.

Mint hallottuk, a felháborodott kötvényesek szerint eléggé "vadkeleti" volt az ajánlat, amely nem engedte volna a kötvényesek fő követelését, vagyis azt, hogy a kötvényesek biztosítékként jelzálogjogot jegyezhessenek be a Nitrogénművek vagyonelemeire. A Nitrogénművek nem volt könnyű helyzetben, április 30-án már egy hosszabbítás után egy kisebb bankhitel is lejárt, azt a cég még visszafizette.

Bige László, a műtrágyapiac meghatározó alakja eddigi pályafutása során mindig sikeresen átvészelte a cégcsoport nehéz időszakait, ám most a helyzet valóban kritikus fordulóponthoz érkezett. A kötvények sorsa innentől elvileg újratárgyalható, de a határidő sürgető: május 14-ig kellene megegyezni. Ha nem sikerül, akkor kamatfizetési kötelezettség lép életbe, és ezzel egyidejűleg a teljes, 200 millió eurós tőketartozás is lejár. Ez azt jelenti, hogy a kamaton túl ezt az összeget is vissza kellene fizetni. Ahogy egyik informátorunk megjegyezte,

"Mindig van remény, hiszen semmi sem teljesen lehetetlen, de a cég kötvényeseinek sajnos már nem érdemes túlságosan bizakodniuk."

Bige László mindenesetre hajthatatlan maradt, nem akart fedezeteket adni, nem akart nagyobb rálátást a konszolidációs körön kívüli vállalatokkal kötött üzleteire. Bige ajánlatában alapvetően több kamat volt a türelemért cserébe, 200 + 100 bázispontos kamatemelést kínált, de ez önmagában nem ez érdekelte a kötvényeseket.

A tartozás gyökereit vizsgálva, érdemes megemlíteni, hogy a Nitrogénművek 2013-ban nemzetközi kötvényt bocsátott ki. A prospektusban ambiciózus üzleti terveket vázolt fel, ám ezek végül nem valósultak meg. A cég később refinanszírozta a kötvényt, ami azt jelenti, hogy újabb kötvény kibocsátásával, összesen 200 millió euró értékben, 7%-os kamatozással teljesítette kötelezettségeit. Ekkoriban a nemzetközi hozamkörnyezet viszonylag alacsony volt, így ez a kamat jelentősnek számított.

Bige László hosszú évek óta állandó csatában van a legkülönfélébb hazai hatóságokkal. Volt, illetve jelenleg is van egy nagy kartellügye, ahol a Gazdasági Versenyhivatal előbb brutális bírsággal sújtotta, majd a bíróság arra szólította fel a GVH-t, hogy ne mérjen olyan szigorúan. Volt egy hosszú környezetvédelmi ügye, ami hét év után végül eredménytelenül zárult. De olyan büntetőügye is volt, amely miatt őrizetbe is vették az üzletembert. A hatóságok Bige Lászlóék selejtezéssel kapcsolatos gyakorlatát, illetve az áfafizetés szabályosságát vizsgálták.

Bige Zoltán, az üzletember fia, a cégcsoport stratégiai igazgatója legutóbb azt mondta a lapunknak, hogy a fő alapanyag, vagyis a földgáz ismételt drágulása, az olcsó orosz és belorusz konkurencia fojtogatása, illetve a szén-dioxid-kibocsátásra kivetett magas hazai adója voltak a legkomolyabb problémák.

Mindenesetre a baj nem járt egyedül, 2024 októberében a Scope hitelminősítő az eddigi BB-ről rögtön két szinttel, CCC-re rontotta le a Nitrogénművek Zrt. hitelbesorolását, de állítólag már az auditor sem folytattatta a cégnél a munkát, ahogy tavaly októberben a cég felső vezetésének több tagja is felállt.

A kötvényesek a Hogan Lovells és a Deloitte tanácsadókon keresztül korábban már előálltak egy szerkezetátalakítási javaslattal. a Nitrogénművek pénzügyi tanácsadója a Lazard & Co., Ltd, a jogi tanácsadója pedig a Linklaters LLP.

Innét kezdve a továbbiak megfogalmazása igencsak bonyolulttá válik. Amennyiben a Nitrogénművek azt tapasztalja, hogy van esély a szerkezeti átalakításra, de ehhez hosszabb időre van szüksége, úgy elképzelhető, hogy csődvédelmet fog igényelni.

Related posts