Az új francia kormány jelentős lépéseket tett annak érdekében, hogy elkerülje a bukást.

Franciaország 2025-ös költségvetése a következő héten kerül a nemzetgyűlés elé, ahol szavazásra bocsátják. Ha a javaslat nem kapja meg a szükséges támogatást, a kisebbségi kormány valószínűleg alkotmányos kiskapukhoz folyamodik a tervezet elfogadása érdekében, ami viszont bizalmi válságot idézhet elő, miközben a szocialisták támogatása továbbra is ingatag. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a jobboldali és centrista politikai erők köréből összegyűjtheti a szükséges voksokat.
A francia parlament pénteken egy jelentős mérföldkőhöz érkezett, amikor a 2025-ös költségvetés kompromisszumos tervezete elérte a végső szavazási szakaszt. A Nemzetgyűlés és a Szenátus képviselőiből álló vegyes bizottság sikeresen megegyezett a költségvetési javaslat végső verziójáról, amely várhatóan a következő héten mindkét ház elé kerül - tájékoztatott a L'Express.
A döntésnek azonban súlyos politikai következményei lehetnek: François Bayrou miniszterelnök akár a saját pozícióját is veszélybe sodorhatja, ha a parlament végül nem támogatja a javaslatot.
Bár a képviselők nem végeztek jelentős módosítást a kormány költségvetési tervein, néhány apróbb változtatásra mégis sor került. Bayrou elképzelései szerint a 2025-ös költségvetés 53 milliárd eurós kiadáscsökkentést és adóemeléseket tartalmaz, amelyek célja Franciaország fokozódó államháztartási hiányának mérséklése. Ez a hiány 2024-re a GDP 6,2 százalékára nőtt, ami több mint kétszerese az Európai Unió által megengedett szintnek. A módosítások között található például a külföldiek egészségügyi ellátásának befagyasztása, amely eredetileg az inflációval arányosan emelkedett volna.
Mivel Bayrou kisebbségi kormánya nem bír elegendő parlamenti támogatással a költségvetés érvénybe léptetéséhez, valószínű, hogy egy különleges alkotmányos megoldásra fog támaszkodni. Ez a lépés lehetővé tenné, hogy a kabinet szavazás nélkül is előterjessze a javaslatot, azonban ezzel együtt automatikusan bizalmatlansági indítványt is kockáztat.
Az előző miniszterelnök, Michel Barnier decemberben hasonló megoldásra tett kísérletet, azonban a parlament végül leváltotta őt, így Franciaország költségvetés nélkül kezdte meg az új évet.
Bayrou jelenleg abban bízik, hogy a szocialista párt kész lesz kompromisszumra lépni vele, ám eddig még nem született konkrét megállapodás. A legutóbbi szenátusi tárgyalások során azonban már jelezték, hogy nyitottak egy esetleges megegyezésre. A helyzetet tovább árnyalja, hogy a centrista miniszterelnök a héten vitatott nyilatkozatokat tett a bevándorlás kérdésében, amelyek még inkább megnehezítik a felek közötti együttműködést.
A szocialista képviselők a vegyes bizottságban nem támogatták a költségvetési javaslatot, ami miatt a hétfői parlamenti szavazás kulcsfontosságú eseménnyé vált. Bayrou számára nem feltétlenül szükséges, hogy a szocialisták a költségvetés mellett voksoljanak, de alapvető fontosságú, hogy ne támogassák a bizalmatlansági indítványt. Boris Vallaud, a szocialisták nemzetgyűlési frakciójának vezetője egyértelművé tette, hogy a költségvetés nem tükrözi pártjuk nézeteit, ugyanakkor elismerte, hogy bizonyos engedmények elérésére képesek voltak a szociális kiadások terén. Ez Bayrou számára még adhat némi reményt a jövő heti szavazás túlélésére, ám a helyzete továbbra is ingatag.