A segítségnyújtás nem csupán arról szól, hogy a kért támogatást adjuk – Gáncs Kristóf az Ökumenikus Segélyszervezet mögötti elvekről és filozófiáról beszél.

Sok család találkozik olyan kihívásokkal egész évben, amelyek az élelmiszer-beszerzést is érintik. Ilyenkor nem csupán az ünnepi menü előkészítése a tét, hanem az is, hogy vajon egyáltalán lesz-e elegendő étel az asztalon. Az aggodalom sokszor már hónapokkal az ünnepek előtt megjelenik, ahogy a családok azon töprengenek, hogyan biztosíthatnák a szükséges alapanyagokat.
Ötven doboznyi tartós élelmiszert tartalmazó csomagokat készítenek elő az önkéntesek közreműködésével az Ökumenikus Segélyszervezet. Ezeket a csomagokat már útnak is indították, hogy karácsonyig elérhessék a rászoruló családokat. Gáncs Kristóf, az Ökumenikus Segélyszervezet ügyvezető igazgatója az InfoRádióban részletezte, hogyan határozzák meg a csomagok útvonalát.
Az Ökumenikus Segélyszervezet nem csupán egy karácsonyi segélyakció lebonyolítója, hanem folyamatosan jelen van az év minden napján. Az országos segélyközpontunkban, ahol ezt az akciót elindítjuk, munkatársaink egész év során fogadják a rászorulók segélykéréseit.
Évente körülbelül 70-80 ezer kérés fut be.
"A családokkal való kapcsolattartás során alaposan áttekintjük, hogy miként és miben tudunk a legjobban támogatni őket, valamint hogy hol van a legnagyobb szükség a segítségnyújtásra" - nyilatkozta az igazgató.
Az értelmes segítség fogalma mélyebb megértést igényel: a legfontosabb, hogy a család helyzetét alaposan felmérjük. Fontos, hogy feltárjuk, mi vezetett a segítségkéréshez, hiszen ez alapján tudjuk meghatározni, mivel tudunk a leghatékonyabban hozzájárulni. Gyakran előfordul, hogy a családok igényei nem tükrözik pontosan a valós szükségleteiket. Ha alaposan megismerjük a háttér tényezőit, a támogatásunk valóban a megfelelő helyre kerülhet.
"Ebben az esetben egy élelmiszersegély-akcióról van szó, ez azt jelenti, hogy tartós élelmiszerekből állítunk össze egy körülbelül 20 ezer forint értékű csomagot. Ezzel a családokat igyekszünk egy picit tehermentesíteni ebben az időszakban. Sok olyan család van, amellyel egész évben kapcsolatban vagyunk, mások esetében tényleg egyedi kérésről van szó, és minden esetben a segélyszervezet munkatársai juttatják el ezeket a csomagokat, illetve a Magyar Posta is partnerünk abban, hogy minél hamarabb célba érjenek ezek" - folytatta Gáncs Kristóf.
Az Ökumenikus Segélyszervezet elkötelezett amellett, hogy különleges csomagokat állítson össze, melyekben nemcsak tartós élelmiszerek, hanem ünnepi finomságok is helyet kapnak. Hiszen a karácsonynak minden család számára ünnepnek kell lennie. "Sok olyan család kerül a figyelmünk középpontjába, akiknek már az élelmiszer beszerzése is kihívást jelent. Itt nem csupán az ünnepi menü megtervezéséről van szó, hanem arról is, hogy vajon lesz-e egyáltalán mit tenni az asztalra."
Ha valaki a 1350-es adományvonalat tárcsázza, akkor 500 forinttal járul hozzá a jó ügyhöz. Ezek a felajánlások alkotják a csomagok alapját, melyek később számos ember életét könnyíthetik meg.
Beszélt arról is, hogy a 70-80 ezer kérés növekvő vagy csökkenő tendenciába ágyazódik-e.
"Az elmúlt években volt növekedés már a Covid idején is, és a háború okozta gazdasági nehézségeket az Ökumenikus Segélyszervezet természetesen megérezte, több kérés érkezett ekkor. Az árak emelkedése pont a legszegényebb családokat érinti a legjobban, és ezért is igyekszünk évről évre többet segíteni ezen a módon is. Persze egy segélyszervezet munkájának nem az a lényege, hogy még több és még több csomagot tudjunk kiosztani, sokkal inkább az, hogy aki idén még rászorult, az jövőre már ne legyen ott a sorban" - magyarázta.
Gáncs Kristóf szerint amikor egy család bajba kerül, még szégyell kérni, de eljuthat arra a pontra, amikor "a szükség nagy úr".
Egy olyan pillanat mindig elérkezik, amikor a családoknak segítségre van szükségük, és ez különösen igaz a fenntartókra. Egy alkalommal, amikor az első családhoz vittük a csomagot, az édesanya vesedialízis kezelésére jár, míg az édesapa az egyedüli kenyérkereső. A helyzetük nem könnyű, hiszen több gyermekük is van, és az egy kereset nem elegendő a megélhetéshez. Egy átmeneti időszakban kértek tőlünk támogatást, hogy átvészeljék ezt a nehéz időszakot. Ez csak egy példa a sok közül, és az elmondottak mögött számtalan személyes történet húzódik meg. Rengeteg család keres meg minket, akik krízishelyzetbe kerültek, beleértve nagycsaládokat és egyedül élő időseket is, akiknek a helyzete különösen nehéz. Minden esetben biztosak lehetünk benne, hogy a segítség, amit nyújtunk, valóban jó helyre kerül, és változást hoz az érintettek életébe.