"Nem vagyunk naivak, nem engedjük, hogy átverjenek minket" - fakadtak ki az oroszok - Mandiner.


Hosszú idő elteltével most először vetődött fel a lehetőség, hogy az orosz és fehérorosz sportolók ismét részt vehessenek a versenyeken, amit a Nemzetközi Síszövetség fontolóra vehet.

„A politikának nem lenne szabad beleszólnia a sport világába!” – ez a megállapítás sokak fülében csenghet ismerősen. Azonban a történelem tanúsága szerint a politikai hatások rendre beléptek a sport színpadára. Legutóbb az orosz-ukrán konfliktus hozott drámai változásokat a sportéletben: 2022 márciusától az orosz és fehérorosz sportolók kizárásra kerültek számos sportág versenyeiből. Most azonban a Nemzetközi Síszövetség (FIS) új lépésre készül, és úgy tűnik, hogy a kitiltás felfüggesztése is napirenden van. Johan Eliasch, a FIS elnöke nemrégiben bejelentette, hogy a párizsi olimpiához hasonló eljárás keretében, semleges státuszban lehetőséget adhatnak az említett országok sízőinek, hogy ismét megmérettethessék magukat a nemzetközi versenyeken.

"Azt gondolom, hogy az a megközelítés, amely a párizsi olimpián sikeresen működött, kifejezetten alkalmas lenne: a sportolók semleges színekben versenyezhetnének. Ez rendkívül fontos lenne. A sportolók nem tehetnek arról, honnan származnak, és ezért nem lenne szabad őket hátrányos helyzetbe hozni" - nyilatkozta egy svéd-brit üzletember.

Ez a mondat különösen meglepő pont Eliasch szájából, hiszen a világ vezető sportszövetségei közül a FIS azon kevesek közé tartozik, amely foggal-körömmel ragaszkodott az oroszok és fehéroroszok kitiltásáért és továbbra sem engedte vissza a sportolókat a versenyekre semleges színekben sem. Nyilván nem túl bonyolult művelet megfejteni, hogy a mostani nyilatkozat Eliasch NOB-elnöki pályázatának is szól - írja az Eurosport.

A hírt az orosz közvélemény meglehetősen szkeptikusan fogadta. Yuri Borodavko, a helyi sífutóválogatott edzője úgy véli, hogy az egész csak egy mese, mivel szerinte valójában nem Eliasch az, aki döntéseket hoz, hanem a skandináv országok vezetői irányítanak a háttérben.

A FIS egy nyílt gépezet, minden döntést közösen hoznak meg. Ismerem a skandináv lobbit, és szerintem nagyon kevés esélyünk van arra, hogy visszatérhessünk, ráadásul számos belépési tilalom van az orosz emberek számára a nyugati országokba. Ezek politikai kérdések, amik már nem kifejezetten a FIS-től függnek" - vélte a szakember. A történethez tartozik, hogy az orosz és fehérorosz sportolók közül korábban többen is elmondták, hogy semleges színekben nem szeretnének versenyezni. A 2026-os téli olimpiáig még egy év van, a játékokat február 6. és február 22. között rendezik Olaszországban. Addig akár a háború is véget érhet, s akkor megoldódik ez a probléma.

Related posts