Orbán Viktor 36 évet utazott vissza az időben: Ha már nekivágtál az útnak, akkor nem szabad megfutamodnod félúton.


Egy különleges hangulatú, 11 és fél perces videóban idézte fel Orbán Viktor a rendszerváltás egyik legmeghatározóbb eseményét: 1989. június 16-át, amikor fiatal szónokként állt a nyilvánosság elé Nagy Imre újratemetésén. A miniszterelnök nosztalgiával teli visszaemlékezésében olyan kulisszatitkokat oszt meg, amelyek a beszéde megszületését övezik, valamint politikai kétségeit is felvillantja. Ezen a történelmi napon Orbán szerint a rendszer erkölcsi összeomlása vált nyilvánvalóvá, és ez a pillanat megváltoztatta a jövőt.

Június 16-án, Nagy Imre újratemetésének 36. évfordulóján nosztalgikus hangulatú, csaknem 12 perces videót tett közzé Orbán Viktor a Facebook-oldalán. A miniszterelnök már vasárnap beharangozta a felvételt egy rövid előzetessel, a teljes videóban pedig nemcsak archív részletek elevenednek meg, hanem Deutsch Tamás is csatlakozott hozzá a visszaemlékezésben.

A felvétel egyik legfontosabb pillanata a miniszterelnök ikonikus beszéde 1989-ből, amely mögött most az egykori szónok oszt meg érdekes részleteket. Elmondása szerint az eredeti változat jóval terjedelmesebb volt, mint amit végül a színpadon hallhattunk: "Kövér Lászlóval a Gellért-hegy oldalán dolgoztunk rajta, de a szöveg több mint hét oldalnyi anyagot tartalmazott, és azt mondták, ez így túl hosszú." Bár megpróbálta rövidíteni, a kísérlet nem járt sikerrel – végül inkább új alapokra helyezte a mondanivalóját.

A kormányfő megjegyezte, hogy a helyzet nem volt teljesen világos, amikor végül ő vállalta a beszéd megfogalmazását. „Egy politikai közösség nem támaszkodhat kizárólag egyetlen egyénre” - emlékezett vissza a felmerült kétségekre. Ennek ellenére ő lépett elő, mivel már korábban is ő képviselte a szónoki szerepet március 15-én, és úgy gondolták, „aki egyszer már megtette, most is képes rá.”

A visszaemlékezés során Csurka István szerepe is kiemelt figyelmet kap. Orbán Viktor úgy véli, hogy Csurka volt az, aki az újratemetés műsorából hiányolta a fiatalok aktív közreműködését. Érdekes, hogy éppen ő volt az, aki hozzájárult ahhoz, hogy a későbbi miniszterelnök ismertté váljon.

A beszéd hátteréről elárulta azt is: a Bibó Szakkollégiumban Gyurgyák János javasolta neki, hogy szerepeljen benne egy főhajtás. Ez később meg is jelent a szövegben. Felesége, Lévai Anikó akkor Agárdon tartózkodott legidősebb lányukkal, az akkor újszülött Orbán Ráhellel - innen vonatozott be Budapestre a szónok.

Deutsch Tamás emlékei között felidézi: "Amikor a beszéd végleg elkészült, olyan euforikus pillanatot éltem át, mint '86-ban, amikor legyőztük a brazilokat - mindenki egymás nyakába borult, és azt kiáltotta: 'Itt van, amit vártunk! Takarodjanak a ruszkik!'" A miniszterelnök hangsúlyozza, hogy ez volt az a momentum, amikor igazán a nyilvánosság színpadára lépett: "Sokan azt mondták, hogy a beszéd tiszteletteljes határokat lépett át - hatalmas kampány indult ellenünk, és ez volt az első alkalom, hogy a tévé képernyőjén is megjelentem. Nem volt más választásom, válaszolnom kellett."

A történelmi pillanat súlyát így fogalmazta meg: "Amikor a hatalom nyíltan kijelentette, hogy meggyilkoltuk őket – sőt, már akkor, amikor ez még nem is indokolt – világossá vált, hogy a rendszer elérte a végzetes pontját. Be kellett látnunk, hogy az egész egy szövevényes hazugság. Morálisan védhetetlen és megbocsáthatatlan tett. Hiába próbáljuk az újratemetéssel helyrehozni a dolgokat – ez nem lehetséges."

A videó végén Orbán egy fontos üzenetet osztott meg: "Az ember vagy bátor, vagy gyáva. Ha gyáva vagy, akkor inkább maradj a háttérben. De ha már elindultál a közepébe, akkor nem szabad megijedni. Az lenne a legrosszabb. Akkor inkább tarts ki a bátorságod mellett – és nézz szembe a következményekkel."

Related posts