Orosz hadihajók bukkantak fel Nagy-Britannia partjainál, és titkos műveletekbe kezdtek.


Oroszország londoni nagykövete nem cáfolta vasárnapi nyilatkozatában azt a brit hírszerzési értesülést, hogy az orosz haditengerészet érzékelőket helyezett el Nagy-Britannia partjainál a brit tengeralattjárók mozgásának figyelésére.

Andrej Kelin nagykövet nyilatkozatát megelőzően a The Sunday Times, egy brit konzervatív lap, arról számolt be, hogy brit hírszerzési források szerint a brit haditengerészet orosz érzékelőberendezéseket azonosított a Nagy-Britannia körüli tengerekben.

A lapnak nyilatkozó illetékesek szerint több ilyen eszközt a tenger a partokra sodort, más érzékelőket a brit királyi haditengerészet talált meg a felszín alatt.

Oroszország londoni nagykövete, akivel a BBC vasárnapi politikai hírmagazinja folytatott beszélgetést, határozott nemmel reagált arra a felvetésre, hogy cáfolná azokat a hírszerzési információkat, amelyek szerint orosz hajók brit tengeralattjárók megfigyelésére és tengeralatti infrastrukturális eszközök azonosítására szolgáló érzékelőket telepítettek a brit partok közelében.

Andrej Kelin a műsor során így vélekedett: a lényeges kérdés az, hogy Oroszország valóban érdeklődik-e a "régi, elavult nukleáris töltetekkel rendelkező brit tengeralattjárók mozgásának figyelemmel kísérése iránt".

Kelin hangsúlyozta, hogy általánosságban véve a szóban forgó állítások jelentős mértékben eltúlzottak, amikor azt sugallják, hogy Oroszország veszélyt jelent Nagy-Britanniára. "Ez a fenyegetés csupán kitaláció, Oroszország semmilyen formában nem fenyegeti Nagy-Britanniát" - nyilatkozta a londoni orosz nagykövet a vasárnapi BBC-interjú során.

A londoni védelmi minisztérium az elmúlt hónapokban többször is jelezte, hogy a brit haditengerészet orosz hadihajókat követ a Nagy-Britannia körüli vizeken.

Egyik különleges hajója a Jantar, amely a tárca információi szerint hírszerzési adatokat gyűjt és feltérképezi Nagy-Britannia létfontosságú tengeralatti infrastruktúráját. A minisztérium jelentései alapján a Jantar november óta már kétszer is megjelent a brit partok közelében.

A brit nukleáris ütőerőt négy tengeralattjáró hordozza, és ezek közül legalább egy mindig járőrözik a világóceán mélyén, de a brit kormány soha nem fedi fel, hogy éppen melyik merre jár.

A Vanguard osztályú tengeralattjárók mindegyike képes 16 Trident rakéta szállítására, és ezek a rakéták akár nyolc nukleáris robbanófejjel is felszerelhetők.

A brit kormány a flotta teljes lecserélését tervezi. A négy új, Dreadnought osztályú tengeralattjáró a 2030-as években áll szolgálatba.

Related posts