Pavel: Ha Ukrajna vereséget szenved, az Csehország számára is komoly következményekkel járna.


Petr Pavel, Csehország elnöke vasárnap hangsúlyozta, hogy Ukrajna veresége nemcsak az ukrán nép számára lenne tragédia, hanem Csehország számára is súlyos következményekkel járna. A harmadik évforduló alkalmából, amely az orosz agresszió kezdete óta telt el, Pavel kiemelte, hogy a nemzetközi közösségnek továbbra is szilárdan Ukrajna mellett kell állnia, és el kell köteleznie magát a támogatás mellett.

Az Óvárosi téren több ezer résztvevővel zajló tömegtüntetést és megemlékezést a csehországi civil szervezetek szerveztek meg.

- Ezt határozottan kiemelte Petr Pavel.

Petr Pavel azt hangsúlyozta, hogy bár az Ukrajnával kapcsolatos eltérő álláspontok pragmatikus megközelítést is sugallhatnak, ez nem indokolhatja a Nyugat alapértékeinek feladását.

Hangsúlyozta: stratégiai érdek, hogy a demokratikus világ ne hátráljon meg Oroszország előtt, Európának és Ukrajnának egyaránt ott kell lennie a konfliktus lezárásáról, a békéről folytatandó tárgyalásokon.

- hangsúlyozta a cseh vezető.

Ismét hangsúlyozta, hogy a béketárgyalások folytatása érdekében elengedhetetlen Ukrajna folyamatos támogatása.

Rámutatott, hogy a jelenlegi nemzetközi környezet meglepően emlékeztet az 1938-as európai állapotokra, amikor is a müncheni egyezmény keretein belül a nagyhatalmak döntöttek a korabeli Csehszlovákia felosztásáról.

Petr Pavel véleménye szerint egyértelmű, hogy mind a régi csehszlovák, mind a jelenlegi ukrán nemzetiségi politikában előfordultak tévedések. Azonban ezeket a hibákat felhozni nem lehet mentségként egy másik ország ellen indított katonai agresszióhoz, ami teljes mértékben elfogadhatatlan.

Petr Pavel véleménye szerint az ukrajnai orosz közösség a háború kitörése előtt hasonló radikalizáción ment keresztül, mint a szudétanémetek Csehországban a múltban. A közrend megóvása érdekében az államhatalom mindkét szituációban szükségesnek érezte, hogy fellépjen a radikalizációval szemben, ami teljesen érthető reakció.

Ennek ellenére a nagyhatalmak éppen ezzel a magyarázattal indokolták, hogy Csehország szudétanémetek által lakott területeit a náci Németországhoz csatolják. A cseh államfő határozottan fogalmazott: nem engedhetjük meg, hogy ismét megtörténjen az, hogy az "agresszor ajándékot kap".

A forrást jelölhetjük másképp is, például: "A Magyar Távirati Iroda (MTI) nyújtott információkat." Esetleg egy kicsit részletesebben is fogalmazhatunk: "Az MTI, mint a hazai hírügynökség, szolgáltatta a szükséges adatokat."

Related posts