Pintér Sándor nyíltan elismerte, hogy a rendőrök bérezése nem kielégítő, és a közelgő választások előtt ígéretet tett arra, hogy a szolgálatot teljesítő állomány megkapja a hathavi fegyverpénzt.

A belügyminiszter nem tudja, hogy pontosan milyen adatokhoz férhettek hozzá a hackerek, akik feltörték a Védelmi Beszerzési Ügynökség adatbázisát, de az ügyben büntetőeljárás indult.
Pintér Sándor nem tudja, hogy pontosan milyen adatok kerültek ki a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) adatbázisából, amit október közepén törtek fel. A belügyminiszter a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának csütörtöki meghallgatásán elmondta: a Nemzeti Nyomozó Iroda büntetőeljárást indított az ügyben, írja a Telex.hu.
Ahogy arról korábban hírt adtunk, néhány héttel ezelőtt egy nemzetközi hackercsoport, az Inc. Ransomware, sikeresen behatolt a VBÜ szervereibe. A támadók ötmillió dollár váltságdíjat követeltek, hogy ne tegyék közzé a megszerzett adatokat. A zsarolók bizonyítékként képernyőfotókat is közzétettek az általuk elkobzott információkról. A honvédelmi minisztérium is megerősítette, hogy a betörés valóban megtörtént.
Hackerbotrány: Bár hivatalosan azt állítják, hogy a "katonai struktúrára vonatkozó" érzékeny információk nem szivárogtak ki, a dokumentumok között mégis lehetnek olyanok, amelyek kellemetlen kérdéseket vethetnek fel az Orbán-kormány számára.
Bár az Orbán-kormány hivatalos álláspontja szerint a VBÜ fájlszerverén nem találhatóak szigorúan titkos vagy titkos minősítésű iratok, az ott tárolt adatok nemzetbiztonsági szempontból rendkívül érzékenyek. Ezek az információk magukban foglalják a belső kommunikációkat, a védelmi beszerzéseket, valamint a magyar haderő tényleges képességeire vonatkozó részleteket. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője korábban határozottan kijelentette, hogy nem áll szándékukban engedni a zsarolóknak.
November 21-én a VBÜ anyagai váratlanul eltűntek a zsarolók weboldaláról, ami számos találgatást indított el a lehetséges állami kifizetésekről. Hétfőre azonban az interneten ismét elérhetővé váltak az ellopott és titkosított fájlok. Kedden Vadai Ágnes, a DK politikusa, arról tájékoztatott, hogy a Védelmi Beszerzési Ügynökséget érintő hackertámadás következtében a bizottsági ülésen elhangzottakat 2053-ig titkosították.
Ismét napvilágot láttak a Magyar Honvédség legféltettebb titkai, amelyek a nemzetközi hackercsoport weboldalán érhetők el.
A belügyminiszter csütörtöki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a támadás nem érinti a személyi állomány adatait. Ígéretet tett arra, hogy a nyomozás befejezése után részletes tájékoztatást adnak a nyilvánosságnak a vizsgálat eredményeiről.
Pintér elismerte, hogy keveset keresnek a rendőrök
A belügyminiszter a lap értesülései szerint a bizottsági meghallgatásán főként a rendőrség tevékenységéről számolt be. Kiemelte, hogy idén két jelentős kihívás állt a rendőrség előtt: az online csalások felderítése és a kábítószerek terjedésének megakadályozása. Az online bűncselekmények hatékonyabb kezelése érdekében bővítették a kibernyomozók létszámát, míg a drogprobléma kezelésére új jogszabály tervezetét készíti elő a kormány, amely hamarosan a parlament elé kerül.
Pintér arról beszélt, hogy az új jogszabállyal hatékonyabban szeretnének fellépni a kereskedőkkel szemben akkor is, ha az adott szer nem minősül kábítószernek, vagy nem szerepel a pszichotróp anyagok listáján. Az új törvénnyel a rendőrök megbüntethetnék például azokat, akik patkánymérget árulnak, hogy alkohollal fogyasztva bódult állapotot okozzanak.
Az iskolákban felvilágosító programot is indít a tárca a diákoknak a kábítószer-használat káros hatásairól. A tervek szerint emellett 2000 iskolára terjesztenék ki az Iskolaőr Programot.
A jobbikos Lukács László György kérdésére Pintér kifejtette, hogy Vitnyéden a korábbi értesülésekkel ellentétben nem menekülttábor fog létesülni, hanem a Rendészeti Szakközépiskola új kiképző központja. A felújítás költsége körülbelül 2 milliárd forintra rúg, és elképzelhető, hogy a jövőben külföldi rendőrök képzésére is sor kerül a vitnyédi létesítményben.
Kiszivárgott egy előterjesztés, amely szerint az Orbán-kormány ötmilliárd forintos keretből szándékozott menekülttábort létesíteni Vitnyéden.
Harangozó Tamás, az MSZP képviselője, aggasztó statisztikákat osztott meg a rendőrség helyzetéről. Kiemelte, hogy körülbelül 4-5 ezer fős létszámhiány tapasztalható, ráadásul a járőrképzésre jelentkezők száma drámaian csökkent. Továbbá, 2008 óta a rendvédelmi illetményalap nem változott, és a költségvetési tervezetben sem találhatóak jelei béremelés iránti szándéknak.
Pintér szerint is alacsonyak a rendőri bérek, és már kérte a kormánytól, hogy igyekezzenek emelni a hivatásos állomány fizetését. Arra már kapott ígéretet, hogy 2026 elején, vagyis az országgyűlési választás előtt ismét megkapják a hathavi fegyverpénzt a rendőrök.