Portugália előrehozott választások küszöbén áll. De hogyan is érkeztünk el idáig? Az ország politikai tája az utóbbi időszakban sok változáson ment keresztül, a kormányzati válságok és a gazdasági kihívások hatására. Az emberek feszültsége egyre nőtt, míg


Kedden a parlament napirendjén szerepel a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról való szavazás.

Portugália ismét politikai zűrzavarba sodródott. Senki sem számított arra, hogy a miniszterelnök családi üzleteit érintő, látszólagosan nem létező összeférhetetlenségről szóló hír ilyen súlyos következményeket vonhat maga után.

A lavinát az indította el, hogy Luis Montenegro miniszterelnök családi vállalata 4500 eurót kapott egy kaszinócsoporttól, melynek koncessziós szerződésiről a kormánynak idén kell majd döntenie.

A miniszterelnök ellen névtelen bejelentést tettek a köztársasági főügyészségen, ami miatt az ellenzék azonnali parlamenti vizsgálatot sürgetett. Montenegro határozottan felszólalt, hangsúlyozva, hogy az országnak sürgős politikai tisztázásra van szüksége. Kijelentette, hogy "két hónapnyi instabilitás talán elfogadhatóbb, mint másfél évnyi fokozatos leépülés."

Február 15-én a Correio da Manhã című portugál lap beszámolt arról, hogy Luís Montenegro felesége és gyermekeik résztulajdonosai a Spinumviva nevű ingatlanvásárlási és -értékesítési vállalkozásnak. A hírek szerint a cég céljait legutóbb 2024. április 9-én módosították, mindössze egy héttel azután, hogy Montenegro kormánya hivatalosan is átvette a hatalmat.

A cég, melynek fő tevékenysége a tanácsadás, de foglalkozik ingatlanok adás-vételével, vagy szőlőtermesztéssel is, 2022-ig Luís Montenegro, felesége és két gyermeke tulajdonában volt.

A miniszterelnök volt az ügyvezető és a legnagyobb részesedéssel ő rendelkezett, de egy hónappal azután, hogy 2022-ben a PSD elnökévé választották, kilépett a Spinumvivából, részesedését pedig felosztották felesége (aki továbbra is többségi tulajdonos maradt) és két gyermeke között.

Mivel a miniszterelnök házassági közösségben él, továbbra is élvezheti a vállalat nyereségét, valamint profitálhat az új földtörvény előnyeiből, amely lehetővé teszi a mezőgazdasági földterületek városi ingatlanokká való átalakítását.

A miniszterelnök az ügyről készült első híradásra reagálva határozottan "abszurdnak" minősítette az összeférhetetlenség vádját. Kiemelte, hogy "semmilyen olyan ingatlanügy, amely a földtörvény módosításával kapcsolatos, soha nem volt, nincs, és a jövőben sem lesz a cég tevékenységének része".

Másnap André Ventura, a Chega párt vezetője azzal a fenyegetéssel állt elő, hogy ha a miniszterelnök 24 órán belül nem tisztázza az esetleges összeférhetetlenség kérdését, bizalmatlansági indítványt terjeszt elő a kormány ellen.

Az ultimátumot figyelmen kívül hagyták, még azután is, hogy Ventura a határidőt másnapra meghosszabbította. A kezdeményezés végül kudarcot vallott, mivel a PSD és a CDS ellene voksolt, ráadásul a PS sem támogatta azt.

Február 21-én, a Chega által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány vitájában Luís Montenegro bemutatta az ügy részleteit a parlamenti ülésteremben. Az ellenzék kérésére azonban, "titoktartási okokra" hivatkozva, nem volt hajlandó felfedni az ügyfelek kilétét.

Majdnem egy héttel később a Correio da Manhã című napilap beszámolója alapján kiderült, hogy Luís Montenegro, aki António Costa utolsó előtti kormányának Solverde ügyvédje volt, részt vett az állammal folytatott tárgyalási folyamatban. Ennek a tárgyalásnak az eredményeként a koncessziós szerződéseket kiegészítették az algarvei és espinhói kaszinók szerencsejáték-üzemeltetésére vonatkozóan. A koncessziós szerződés idén lejár, és Montenegro kormánya fogja meghatározni a jövőbeli lépéseket.

Másnap, február 28-án az Expresso hetilap hírt adott arról, hogy a Spinumviva 2021 júliusától havonta 4500 eurós díjazásban részesül a Solverde csoporttól. Az újság információi szerint a cég különféle "speciális megfelelési szolgáltatásokat" kínál a személyes adatok védelme terén. A Solverde csoport ezt megerősítette, ám nem volt hajlandó felfedni, hogy pontosan ki áll a szolgáltatások mögött, amelyek indokolják a szerződés létrejöttét.

Több órával később Luís Montenegro bejelentette, hogy március 1-jére, szombatra rendkívüli minisztertanácsot hívott össze. Ezen a napon nyilvános nyilatkozatot tett, melyben kijelentette, hogy bizalmatlansági indítványt fog benyújtani, ha az ellenzék továbbra is megkérdőjelezi politikai lépéseit.

A miniszterelnök nyilatkozatát követően a PS bejelentette, hogy javaslatot tesz egy parlamenti vizsgálóbizottság (CPI) létrehozására, amely Luís Montenegro családi vállalkozását érinti.

A kormány március 5-én újra a parlament színpadára lépett, hogy foglalkozzon egy friss bizalmatlansági indítvánnyal, amelyet a PCP terjesztett elő. A kommunista párt kezdeményezése azonban végül nem tudott életképes maradni, mivel a miniszterelnök a vitát azzal nyitotta meg, hogy bejelentette: ő maga is bizalmatlansági indítványt terjeszt elő a kormány ellen.

Eközben az Ügyvédi Kamara nyomozásba kezdett, míg a Legfőbb Ügyészség bejelentette, hogy vizsgálja a névtelen bejelentést, amely az üggyel kapcsolatos. A Luís Montenegro és fiai ingatlanvásárlásáról érkező hírek arra ösztönözték a miniszterelnököt, hogy kezdeményezze a jövedelemnyilatkozatai felülvizsgálatát.

Marcelo Rebelo de Sousa szerda délután kifejtette, hogy szándékában áll megvárni a bizalmatlansági indítvány tárgyalását és a mögöttes szavazást. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy amennyiben a kormány megbukna, a legkorábbi időpont, amikor új választásokra kerülhet sor, május 11. és 18. között esedékes.

Csütörtökön a Minisztertanács zöld utat adott a bizalmatlansági indítványhoz, amelyet most a Köztársasági Gyűlés elé fognak terjeszteni.

André Ventura kifejtette, hogy a Chega párt a kormány bizalmi indítványára nemmel fog szavazni, mivel meggyőződése szerint "komoly aggályok merülnek fel Luís Montenegro integritásával kapcsolatban".

A szocialisták főtitkára is megerősítette, hogy a PS nem fogja támogatni a bizalmatlansági indítványt. Pedro Nuno Santos azzal vádolta Luís Montenegrót, hogy inkább választásokat szeretne, minthogy vizsgálóbizottság elé álljon. A választások előrehozásával a végrehajtó hatalom vezetője elkerülné a parlament ellenőrzését.

A PS és a Chega ellenszavazata lehetővé teszi, hogy a bizalmatlansági indítványt egyszerű többséggel elutasítsák. Ez a lépés a kormány lemondásához vezethet, és megnyitja az utat az előrehozott választások előtt.

A döntés azonban Marcelo Rebelo de Sousa köztársasági elnöké, akinek az összes párt meghallgatása után Belémben kell döntenie a köztársasági közgyűlés esetleges feloszlatásáról és új választások kiírásáról.

A bizalmatlansági indítvány vitája és szavazása március 11-én, kedden fog lezajlani, pontosan egy évvel és egy nappal a 2024-es parlamenti választások után.

Related posts