Pozsonyi Ádám: Ursula von der Leyen bölcsességei Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, gyakran megosztja gondolatait, amelyek mélyebb értelmet nyújtanak a politikai kihívásokhoz. Szavaiban nem csupán szakmai tapasztalata, hanem életfilozófiá

A cikk e-mailben való megosztásához kérjük, kattintson erre a linkre, vagy másolja a következő URL-t, és küldje el: https://demokrata.hu/velemeny/ursula-von-der-leyen-bolcseket-mond-959112/
"Jaj annak a tábornoknak, amelyik kész tervvel érkezik a csatatérre." Ezt Napóleon mondta, a nagy Bonaparte. Ahogy ezt is ő mondta: "Becsvágyónak hisznek, mert fiatal és heves természetű vagyok. Mit válaszolhatnék egy ilyen rágalomra?" Ez egyébként egy jó kis szöveg. Tetszik nekem.
Mindenféle nagy emberek mondtak a történelem folyamán dolgokat, amiket olykor feljegyeztek. Minden bizonnyal az érdekesebbeket, mert azt hogy: "Ne haragudjon uram, ideadná, kérem, a sót?" Ezt is mondta biztos sok nagy ember, Augustus császártól Nagy Frigyesig, talán még Von der Leyen asszony is. Bár ez utóbbit nem jegyezték fel. Ami lássuk be, kár, hisz lehet, ez lenne az egyik legkevésbé kártékony és szerethető mondata.
Ursula von der Leyen nem is oly rég ezt mondta:
"Európa Kijevben van, mert Ukrajna Európában van."
Az "Európát" gyakran emlegetik, mintha ez lenne az utolsó érv, ami mindent megmagyaráz. "Európaiság", "európai értékek", "európai minőség" – ezek a kifejezések manapság szinte üres frázisokká váltak. Régebben, amikor a Római jog, a görög filozófia vagy a német autógyártás virágzott, valóban volt valami, ami ezt a fogalmat alátámasztotta. Mostanra azonban az európai minőség szinonimájává kezd válni néhány megfakult rockzenekar, amely már régóta a múlt dicsőségét idézi. Az, ami egykor a kontinens büszkesége volt, mára mintha csak a nosztalgia ködébe veszne.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nemrégiben hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen az európai védelmi kiadások "ugrásszerű" növelése. Ezen kívül üzenetet küldött az Egyesült Államoknak, megerősítve, hogy Európa készen áll a demokráciáért való közös fellépésre. De mi is a demokrácia? Mennyire eltérően értelmezték ezt a fogalmat a régi görögök, és mennyire másképp közelítik meg ma a haladó nyugati társadalmak.
Több Európát! - sóhajtják néha, miközben a tekintetükben egy könnycsepp villan meg.
Megosztom veled, mi az, ami számomra kényelmetlen ezen az európai integrációs folyamaton.
Európa számukra azt jelenti, hogy Krakkó utcáin migránsok könnyítik magukat, Milánó szökőkútjaiban pakisztáni terrorista mossa meg a lábát, London polgármesterét muszlim tölti be, míg Párizsban a Notre-Dame lángokban áll.
Európa fogalma gyakran a háborúkkal fonódik össze – egy folytonos konfliktusokkal terhelt történelmet hordoz magában. Még akkor is, ha a kontinens sorsa a pusztulás szélére sodródik, a háborúk árnyéka mindig ott lebeg.