Cseke Attila a fejlesztési minisztérium 2025-ös terveit ismertette egy sajtótájékoztató keretein belül.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elkötelezte magát amellett, hogy a választási kampányok és a kormányra lépés során megoldást találjon Románia egyik legnagyobb kihívására: a demográfiai csökkenésre. Céljuk, hogy támogassák a családokat, és foglalkozzanak az ország pénzügyi helyzetével is. Cseke Attila, a fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter mai sajtótájékoztatóján, amely Bukarestben zajlott, bejelentette, hogy 2025-re a fejlesztési szaktárca eszközeivel ezen a területen fognak dolgozni. Terveik között szerepel a települések fejlesztése, a vidéki és városi területek, valamint a különböző régiók közötti fejlettségi különbségek csökkentése, a közigazgatás digitalizálása, továbbá az iskolák, kórházak, lakások és közintézmények földrengésbiztossá tétele is.
A szaktárcavezető elmondta: a fejlesztési minisztérium új bölcsődéket épít a jövő generációi számára. A legfontosabb prioritás a bölcsődei férőhelyek bővítése, mivel Románia jelenleg az Európai Unió legvégén helyezkedik el a bölcsődei férőhelyek számát illetően, emelte ki Cseke Attila. Az RMDSZ-es miniszter által vezetett szaktárca a korábbi mandátumban indított bölcsődeépítési programját most újraindította. az RMDSZ által elindított programnak köszönhetően eddig 7 bölcsőde épült fel, 2025 végére pedig összesen 75 új, korszerű és környezetbarát bölcsőde átadását tervezi a minisztérium. A megépítésüket a helyreállítási alapból finanszírozza a szaktárca, emellett több mint 100 új bölcsőde építése van folyamatban kormányzati forrásokból.
A minisztérium elkötelezett amellett, hogy rendezze a megörökölt tartozásokat és folytassa a fejlesztési projekteket. Az adósságok kiindulópontja 6,3 milliárd lej volt. Az illetékes szaktárca megkezdi az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos kifizetéseket, majd további 900 millió lejt szán az Országos Beruházási Társaság (CNI) által lebonyolított beruházások finanszírozására. Emellett a víz-, szennyvíz- és gázhálózatok fejlesztésére, valamint az utak korszerűsítésére is előirányozzák a kifizetetlen számlák összegét, mindezt egy átlátható rendszer keretein belül, előre meghatározott prioritási lista alapján.
Cseke Attila hangsúlyozta, hogy az általa irányított szaktárca elkötelezett a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek mérséklése mellett. Ezen kívül aktívan támogatja a vidéki kistelepülések fejlesztését, nem feledkezve meg a nagyvárosok modernizációjáról sem. A közigazgatás digitalizálásának előmozdítása is kiemelt céljaik között szerepel, valamint a különböző közigazgatási egységek közötti együttműködés erősítése.
A minisztérium egy átgondoltabb településrendezési rendszer kialakítását tűzte ki célul. Az erről készült tervezet elfogadása a szaktárca éves prioritásai között kiemelt szerepet kap. A javaslat támogatja a digitális platformok integrálását az építési engedélyek és urbanisztikai tanúsítványok kiadásának folyamatába. Célja, hogy felgyorsítsa és egyszerűsítse az építkezési engedélyek megszerzését, miközben mérsékli az ezzel járó költségeket az állampolgárok számára.
Cseke Attila elmondta: sikertörténet volt a helyreállítási alapból, illetve az Anghel Saligny közművesítési program keretében leszerződött támogatások digitális megvalósítása a múlt mandátumban. Ennek példájára az Országos Beruházási Társaság (CNI) és a Lakásügynökség (ANL) által bonyolított, a fejlesztési szaktárca által finanszírozott programokat is digitálisan hirdetik meg.
A minisztérium folytatja a földrengésbiztonsági beruházásokat, amelyeknek köszönhetően eddig 64 középület és lakóház felújítására kötöttek finanszírozási szerződéseket, valamint 30 iskola és 2 korház felújítása zajlik, ezeket folytatni és bővíteni fogják. (rmdsz.ro)