Sokan csak hisztinek vagy túlzásnak nevezik, pedig valójában komoly egészségügyi problémáról van szó: a hipochondria. De milyen módon befolyásolja a fizikai állapotunkat ez a mentális jelenség? A hipochondriás tünetek gyakran átjárják a mindennapokat, és


Kétmillió forintnál is magasabb lehet a büntetés - Te tisztában vagy ezzel a szabállyal?

A hipochondria egy olyan szorongásos zavar, amikor a beteg kényszeresen keresi magán a betegség jeleit, retteg az esetleges testi problémáktól. Legtöbbször súlyos halálfélelemmel küzdenek, és a feltételezett betegségek szomatikus tüneteit gyakorta pszichésen fel is fedezi magán.

Sok esetben a paranoiával és egyéb szorongásos zavarokkal találkozhatunk együtt. Az érintett személy folyamatosan azt a gondolatot forgatja a fejében, hogy valamilyen komoly veszély leselkedik rá, ami miatt hajlamosabb orvosi segítséget kérni, vagy külső felügyeletet keresni. Az ilyen állapotban élők számára a világ gyakran tűnik fenyegetőbbnek, mint mások számára.

Hipochondriának vagy egészségügyi szorongásnak is nevezik azt a szorongásos állapotot, amelyet túlzott aggodalom kísér, hogy az érintett súlyosan beteg, vagy hogy súlyosan megbetegedhet. Előfordulhat, hogy nincsenek fizikai tünetei. Vagy azt hiheti, hogy a normális testérzetek vagy kisebb tünetek súlyos betegség jelei. Még akkor is megmarad ennél a fixációnál, ha egy alapos orvosi vizsgálat nem mutat ki súlyos betegséget. Szélsőséges szorongást érezhet amiatt, hogy a testérzetek, például az izomrángások vagy a fáradtság, egy konkrét, súlyos betegséghez kapcsolódnak. Ezzel pedig egy ördögi körbe kerül, ahol a szorongás állandó része lesz az életének.

A betegségtől való szorongásos zavar tünetei közé tartozik, hogy a normális testérzetek, például a gyomorforgás vagy kisebb kiütés, esetleges szédülés alapján azzal a gondolattal foglalkozik az érintett, hogy komolyan beteg. Legfőbb tünete, hogy folyamatosan az egészségügyi kockázatokat mérlegeli, saját magát diagnosztizálja és retteg a felfedezni vélt tünetektől. Gyakran jár orvoshoz, hogy megnyugodjon, vagy éppen elkerüli az orvosi ellátást attól való félelmében, hogy súlyos betegséget diagnosztizálnak nála. Mindkét esetben iszonyatosan nyomasztó szorongásos állapotban próbál funkcionálni a hétköznapi életében.

Karen Lynn Cassiday számos művében és kutatásában mélyrehatóan foglalkozik a betegségekkel kapcsolatos szorongásos állapotokkal. Munkái során a gyermekkortól egészen a felnőttkorig követi a tünetek megjelenését és azok lehetséges okait. Cassiday hangsúlyozza, hogy bár a betegség az élet természetes része, a betegségek iránti szorongásban szenvedők számára ez a folyamatos aggodalom igazi belső harcot jelenthet. Ez a küzdelem pedig súlyosan befolyásolhatja mentális egészségüket, kapcsolatainkat, sőt még a fizikai állapotukat is.

A kutatások során arra a megállapításra jutott, hogy sok ember már gyermekként a szorongás árnyékában él. Az érintettek emlékeznek arra, amikor egy biológiaórán a tanár a szívrohamról beszélt, és ők, csupán ötödikesek, máris a saját egészségüket kezdik rettegni, attól tartva, hogy bármikor szívrohamot kaphatnak. Ez a kontrollálhatatlan aggodalom, amely a betegségek körül forog, régóta ismert jelenség, de a megszabadulására tett kísérletek eddig eredménytelenek maradtak. Érdekes, hogy a betegségtől való szorongásban szenvedők különböznek más szorongásos zavarokkal küzdőktől; ők a betegségek, a halál és a haldoklás kérdését rendkívül tragikusnak élik meg, szinte elviselhetetlen terhekkel. Ez a félelem gyakran nemcsak önmagukra, hanem másokra is kiterjed, hiszen folyamatosan figyelik környezetüket, súlyos tüneteket keresve a szeretteikben is.

A szorongásos állapotok kezelésében a terápiás konzultáció, valamint bizonyos esetekben a gyógyszeres terápia is hasznos lehet. Fontos, hogy mindig szakemberhez forduljunk segítségért, hiszen ők a legjobban tudják irányítani a gyógyulási folyamatot. Ha pedig a közeli ismerőseink között akad valaki, aki ilyen problémákkal küzd, lényeges, hogy empatikusan és támogatóan közelítsünk hozzá.

Related posts