Soha nem tapasztaltunk még olyan extrém hőséget, mint amit 2024 hozott magával.

A tavalyi esztendő a legmagasabb hőmérsékleteket hozta el a feljegyzések kezdete óta, és első alkalommal lépte át a világ a globális felmelegedés kritikus határértékét. Ez azt jelenti, hogy az iparosodás előtti globális átlaghőmérséklethez viszonyítva másfél fokkal melegebb körülmények uralkodtak - tájékoztatott az Európai Unió Copernicus klímaváltozást figyelő szolgálata (C3S).
A szakértők véleménye alapján a szélsőséges hőmérsékletek legfőbb kiváltó oka az emberi tevékenység nyomán bekövetkezett klímaváltozás. Ugyanakkor nem elhanyagolhatóak azok a további tényezők sem, amelyek hozzájárultak a jelenséghez, mint például
A brit meteorológiai hivatal, a Kelet-angliai Egyetem és a brit Nemzeti Légkörtudományi Központ (NCAS) által végzett elemzések megerősítették, hogy 2024 a feljegyzések kezdete óta a legmelegebb év volt a bolygón, és valószínűleg ez volt az első év, amikor túlléptük a másfél fokos globális felmelegedési határt.
A 2015-ben elfogadott globális párizsi egyezmény egyik legfontosabb kötelezettségvállalása, hogy a globális felmelegedés ne haladja meg a másfél foknál többel az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet, hogy elkerülhetők legyenek az éghajlatváltozás legveszélyesebb hatásai. Az elemzés kiemelte:
- A globális hőmérsékletek emelkedése, különösen a 2024-es év rekordot döntő légköri vízpára szintje, olyan rendkívüli hőhullámokat és intenzív esőzéseket idézett elő, amelyek milliók életét nehezítik meg - nyilatkozta Samantha Burgess, az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ (ECMWF) munkatársa, a C3S működtetője.