Az ENSZ különböző szervezetei összeültek, hogy megvitassák a közelgő aszteroida fenyegetését, amely veszélyeztetheti bolygónkat.

A veszély szintje lényegében csekély, azonban a protokoll betartása érdekében megkezdődött a felkészülés a 2024 RY4 jelű égitest esetleges hatásainak mérséklésére.
Néhány évente pánikol a világ egy aszteroida potenciális becsapódása miatt, de általában ilyenkor néhány százalékos esélyekről beszélünk. Ezúttal is ez a helyzet: az ENSZ folyamatos megfigyelés alatt tart egy 2024 YR4 megjelölésű aszteroidát, aminek jelen pillanatban 1,3 százalék esélye van a Földbe való becsapódásra. Az égitest jelenleg 43 millió kilométerre van tőlünk, és 2032. december 22-én kerül közel a bolygónkhoz.
A 1,3 százalékos valószínűség a jövőbeni felmérések során tovább csökkenhet, de a következő lehetőség erre csak 2028-ban adódik. Jelenleg annyit tudunk, hogy a 2024 YR4 aszteroida átmérője 40 és 90 méter között mozog, és a Földre való becsapódásának esélye meghaladja az 1 százalékot. Ilyen esetben életbe lép az ENSZ által kidolgozott vészhelyzeti intézkedési terv, amely a hasonló fenyegetések kezelésére szolgál.
Első körben összeült az ENSZ két ezzel foglalkozó szervezete, az Űrmisszió Tervezési Tanácsadói Csoport (SMPAG) és a Nemzetközi Aszteroidafigyelmeztető Hálózat (IAWN). A feladatuk az volt, hogy megbeszéljék a lehetséges forgatókönyveket, és egyelőre arra jutottak, figyelni fogják az aszteroida pályáját, és ha a 2028-as felmérés után is 1 százalék felett marad a veszély, akkor ellenlépéseket fognak javasolni.
Az egyik lehetséges válaszlépés az aszteroidák fenyegetésére egy űrszonda kilövése lenne, amely képes lenne módosítani az aszteroida pályáját. A NASA DART küldetése már 2022-ben sikeresen végrehajtotta ezt a feladatot. Amennyiben a következő kísérlet nem bizonyulna eredményesnek, akkor a veszélyeztetett területeken kellene intézkedni. Jelenlegi előrejelzések szerint ez a probléma leginkább az Egyenlítő északi részét érintené, különösen Dél-Amerika északi szegletét, Közép-Afrika területeit, India déli csücskét, valamint az Indokínai-félszigetet.
Fontos hangsúlyozni, hogy a becsapódás nem feltétlenül jár majd óriási pusztítással. Az aszteroida összetétele kulcsszerepet játszik abban, hogy hogyan fog viselkedni a légkörbe való belépéskor. Éppen ezért jelenleg nincs szükség pánikra.