Szijjártó Péter kijelentette, hogy tájékoztatta az amerikai külügyminisztert arról, hogy bizonyos csoportok tevékenykednek Trump ellen.


Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter, a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában kifejtette, hogy az Európai Tanács legutóbbi, csütörtöki ülése során 26 tagállam által Ukrajna támogatására elfogadott politikai nyilatkozat csupán deklaratív jellegű, jogi értelemben nem bír kötelező erejű jelentőséggel.

Rámutatott arra, hogy az Európai Unió keretein belül a kül- és biztonságpolitikai ügyekben csakis egyhangú döntések hozhatók, ami azt jelenti, hogy a 27 tagállam egyetértése elengedhetetlen.

„Nem engedtünk a nyomásnak, és határozottan elutasítjuk, hogy csatlakozzunk azokhoz, akik a háború folytatása mellett állnak ki. Az a tény, hogy huszonhat politikai nyilatkozatot tettek közzé, csupán egy politikai állásfoglalás. Már korábban is tudtuk, hogy a tagállamok többsége Brüsszel irányvonalát követve a háborúra szavaz, de mi, a globális többség nevében, a béke mellett tettük le a voksunkat” - hangsúlyozta a miniszter.

Szijjártó véleménye szerint az utóbbi három év európai politikája súlyos kudarcokat élt meg. Az orosz-ukrán konfliktus folyamatos felerősítése, az Oroszország ellen bevezetett szankciók, valamint Ukrajna fegyverezése és pénzügyi támogatása mind hozzájárultak ahhoz, hogy Európa versenyképessége jelentős mértékben csökkenjen. A miniszter úgy látja, hogy ezek a lépések nemcsak a háború elhúzódásához vezettek, hanem a csatatéren kialakult helyzet sem alakult kedvezően Ukrajna számára.

"Ez már három évnyi csőd és kudarc, itt az idő, hogy Európa végre felhagyjon a háború folytatását támogató politikájával. Mi a béke oldalán állunk, és a vétónk az Európai Tanács rendkívüli ülésén is egyértelműen ezt üzenete" - emelte ki.

A külügyminiszter kritikával illette Brüsszel politikáját, háborúpártinak minősítve azt. Szerinte az EU irreális célokat tűz ki, mint például Ukrajna uniós csatlakozásának gyorsítása vagy az ukrán hadsereg fenntartása. Ezek a célok még az unió legjobb formájában is nehezen teljesíthetők lennének, jelenleg pedig az EU a legrosszabb formájában van - tette hozzá.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy szét kell választani az európai védelmi kapacitások növelését és az Ukrajnába irányuló fegyver- és pénzügyi támogatások kérdését. Úgy véli, Brüsszel elvakultsága miatt nem veszi figyelembe a realitásokat.

A miniszter hangsúlyozta, hogy keddi látogatása során az Egyesült Államokban megosztotta Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel: az EU progresszív, háborúpárti vezetői Brüsszelben titkos terveket szőnek Donald Trump ellen. Kijelentette, hogy minden tőlük telhetőt meg fognak tenni annak érdekében, hogy megakadályozzák Trump békére irányuló törekvéseit.

Kiemelte, hogy Magyarország már három éve azt a meggyőződést vallja, miszerint egy amerikai-orosz megállapodás lehet a kulcs a béke helyreállításához Európában. "Míg a Biden-adminisztráció nem tudott előrelépni ezen a téren, addig Donald Trump kezdeményezte a tárgyalásokat, amelyek talán soha nem voltak ennyire ígéretesek a háború befejezése szempontjából" - tette hozzá.

A külügyminiszter véleménye szerint Trump politikai irányvonala ellentétben áll a liberális mainstream értékrendjével és a woke-ideológiával, amely miatt a liberális politikai körök igyekeznek megakadályozni a terjedését. Kifejezte optimizmusát azzal kapcsolatban, hogy Trump politikai taktikája végül eredményesnek bizonyul.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy hosszú távú biztonsági megoldást nem lehet kialakítani Oroszország figyelembevétele nélkül. Hozzátette, hogy Magyarország három éven keresztül fenntartotta a diplomáciai csatornákat Moszkvával, és szerinte ez jobb stratégia, mint a kommunikációs kapcsolatok megszakítása.

Related posts