Szijjártó Péter: Kína iránti hála és elismerés Szijjártó Péter, a magyar külügyminiszter, kifejezte köszönetét Kína iránt, hangsúlyozva a két ország közötti együttműködés fontosságát. Az együttműködés során számos területen tapasztalható előrelépés, amel

A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/magyarorszag/szijjarto-peter-kinat-koszonet-illeti-952299/
A Külgazdasági és Külügyminisztérium friss közleménye alapján a tárcavezető a kínai partnerével, Vang Jivel folytatott megbeszélése során kiemelte, hogy bár Washingtonban új irányvonalak kezdenek körvonalazódni, a távol-keleti ország az utóbbi években is jelentős lépéseket tett a béke fenntartása érdekében, amiért méltán jár a köszönet.
Kiemelte, hogy Magyarország az utóbbi években jelentős előnyöket szerzett a Kínával való együttműködés révén. "Ha nem álltunk volna be a kínai partnerség mögé, komoly hátrányokat szenvedtünk volna el. Azok a liberális mainstream képviselői, akik Magyarországon is jelen vannak, folyamatosan azt hangoztatták, hogy el kellene zárnunk magunkat Kínától, és megszüntetnünk az európai-kínai kapcsolatokat. Ezen vélemények figyelembevételével rengeteg lehetőségtől, esélytől és lényeges gazdasági sikerélménytől fosztottuk volna meg magunkat" - hangsúlyozta.
Kiemelte, hogy a kínai cégek voltak a legnagyobb beruházók hazánkban 2020-ban, 2023-ban és 2024-ben is. Az elmúlt évtized során összesen 54 jelentős befektetés érkezett Kínából, amelyek értéke meghaladta a 17 milliárd eurót, és ezáltal körülbelül 40 ezer új munkahelyet teremtettek.
Szavai szerint ezek a tényezők lehetőséget adtak Magyarországnak, hogy vezető szerepet tölthessen be a globális autóipari technológiai forradalomban, ami rendkívül ritka jelenség volt az utóbbi időszakban.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Kína a második legjelentősebb importforrás Magyarország számára, és a két ország közötti kereskedelmi kapcsolat évről évre stabilan tízmilliárd dollár fölött mozog.
Kitért arra is, hogy tavaly a koronavírus-világjárvány után ismét félmillió fölé ment a kínai turisták által Magyarországon töltött vendégéjszakák száma, ami nagy rekord, és hét kínai nagyvárosból heti 21 járat közlekedik a budapesti repülőtérre. Illetve elmondta, hogy a közép-európai régióból hazánk exportálja a legtöbb élelmiszert Kínába.
"A helyzet az, hogy mi egy szárazföld által körülzárt, kis vagy közepes méretű ország vagyunk, amely nem bővelkedik energiahordozókban, ezért nekünk a nemzetközi kereskedelemben való mélyen integrált részvételünk kulcskérdés a gazdaság teljesítménye szempontjából. Ezért számunkra a legfontosabb az, hogy a világkereskedelem akadálytalanul tudjon működni" - figyelmeztetett.
"Ezért a világ különböző részeinek elválasztása nem felel meg az érdekeinknek. Az összekapcsoltság, a kölcsönös kapcsolatok és a kölcsönös tiszteletre épülő globális gazdasági együttműködés az, ami valóban számít számunkra. Ebben a szellemben is együttműködünk Kínával" - hangsúlyozta.
A miniszter véleménye szerint az európai liberális mainstream itt is "öngyilkos politikát" űz, amely jelentős károkat okozott a kontinens gazdaságában. Példaként említette a kínai elektromos autóipari vámokat, amelyek ellen még az iparág legnagyobb szereplői is hevesen tiltakoztak.
"Magyarországon a keleti és nyugati beruházások találkozási pontja lettünk, nagyon sokat profitáltunk a Kínával való együttműködésből, ezért az érdekünk, hogy ez az együttműködés fennmaradjon, és nem csupán az, hogy a magyar-kínai együttműködés fennmaradjon, hanem az, hogy Kína és az Európai Unió együttműködése is végre normális legyen, és hogy a globális kereskedelmi működés is ne a blokkokra szakításról, a gazdasági hidegháborúról, hanem egy tiszteletre alapuló hatékony együttműködésről szóljon" - összegzett.