Szomorú hír érkezett a Dunakanyar rejtett kincsével kapcsolatban: sokak szívét megérintheti ez a legújabb döntés - Pénzcentrum.


A Visegrád közelében található Lepencei Strandfürdő, amely a Börzsöny csodás panorámájával büszkélkedhet, évtizedek óta elhagyatott állapotban fekszik, mint egy elfeledett gyöngyszem. A falai színes graffitikkal borítottak, és a hely szelleme a lepusztultságot hirdeti, várva a jobb sorsra. Most azonban kiderült, hogy a fürdő régóta tervezett felújítása újabb éveket csúszik, és a remények ismét távolabbra tolódnak.

Valaha az ország egyik leglenyűgözőbb panorámájú strandja volt, ám mára az elhagyatott medencék, omladozó falak, letört csempék és a visszaterjedt növényzet uralja a tájat. Bár több elképzelés is felmerült a jövőjét illetően, a Visegrád közelében található lepencei strandfürdő sorsa továbbra is ködös és bizonytalan. Néhány évvel ezelőtt bejelentett fejlesztési tervek célja az volt, hogy a helyszín egy egész évben nyitva tartó üdülőhellyé alakuljon, azonban a projekt befejezési határidejét nemrégiben 2028-ra halasztották. Erről a Termal Online számolt be, miután felfedezte, hogy a terület tulajdonosa tavaly december végén kérvényezte a Visegrádi önkormányzatnál a területrendezési szerződés módosítását.

Szemirámisz legendás függőkertjei nem csupán a világ hét Csodájának részét képezik, hanem a fürdői is méltán kiérdemelték ezt a címet. Most azonban egy új csoda bontogathatja szárnyait: a visegrádi Lepence-patak partján, nyártól megnyílik az ország első, több szintes strandja. A tervek között termálmedencék, pihenőhelyek, buja fák és virágok, valamint varázslatos fények szerepelnek. A szakértők egyöntetű véleménye szerint a lepencei Semiramis fürdő nemcsak a Duna-kanyar, hanem az egész vidék legimpozánsabb látnivalójává válik majd.

- írta lelkesen 1981 nyarán a Magyar Ifjúság. A lepencei Semiramis fürdőt a lap a világ csodái közé emelte, hangsúlyozva annak különleges építészeti megoldásait és lélegzetelállító kilátását.

Valóban, amikor 1977-ben megnyitotta kapuit, ez a több szintes strand a Duna-kanyar egyik leglenyűgözőbb látványosságának számított. Az évek során azonban fokozatosan, szinte észrevétlenül csendes népszerűségre tett szert. Például egy meleg nyári napon 1988-ban mindössze átlagosan 2500 vendég élvezte a strand kiterjedt területének kínálta lehetőségeket.

Bár 2002-ben a lepencei termálvíz hivatalosan is gyógyvíz minősítést kapott, köszönhetően az összetételének, amely különösen összehúzó és gyulladáscsökkentő hatásairól ismert, népszerűsége mégsem emelkedett meg. Ennek ellenére...

2006 volt az utolsó szezon, amikor még üzemelt.

A Lepence fürdő tulajdonjoga a rendszerváltás után a helyi önkormányzathoz került, amely számára mindig is gondot jelentett a nem túl nagy kihasználtságú attrakció működtetése, ezért ezt a feladatot kiszervezte. Az ezzel megbízott Castrom Kft. éveken át üzemeltette a strandot, amely kellő infrastruktúra híján csak nyáron tudott üzemelni - írta az Építészfórum. A téliesítést csak egy akkor 100 millió forintosra becsült fejlesztéssel lehetett volna megoldani, amire az önkormányzatnak nem volt kellő forrása.

Röviden összefoglalva, itt van, mi zajlott a lenyűgöző kilátással rendelkező szabadtéri strandon:

A helyzet azóta sem sokat változott a TikTok-videó forgatása óta. A medencék üresen tátonganak, a falak omladoznak, a csempék letörve hevernek, és a természet újra birtokba vette a helyet, buja növényzet borítja be a területet.

A projekt kezdeti időpontját 2023-ra ütemezték, ám a közbeszerzési folyamat során számos hiba és hiányosság bukkant fel, ami miatt a terveket visszavonták. Eleinte csupán egy időbeli eltolódásnak tűnt a helyzet, de később a projekt számára biztosított kormányzati támogatást is visszavonták.

A fürdő környékén egy izgalmas projekt van kibontakozóban: a tervek szerint 30, keleti ihletésű luxusvilla és egyéb építmények emelkednek majd, melyeket értékesítenének. Az önkormányzat támogatásával megvalósuló Samsara park elnevezésű fejlesztés 5 hektáros területen fog megvalósulni, és az eredeti elképzelések alapján a beruházás költsége 8 milliárd forintot tett volna ki, teljes egészében önerőből fedezve.

Ez a projekt, valamint az egész évben üzemelő strandfürdő kezdetben 2025-re volt ütemezve, de a befejezés időpontját most 2028-ra tolták el. Ezt a hírt a Termal Online tette közzé, amely szerint a terület tulajdonosa már tavaly december végén kérvényezte a Visegrádi önkormányzatnál a területrendezési szerződés módosítását.

Related posts