Tetszik, vagy sem, a zöld álmok kudarcával Kína újra a megmentő szerepét játssza az európai ipar számára - Mandiner.


A Northvolt, amely az európai akkumulátorgyártás ékkövének számított, mostanra a merész ambíciók megvalósításának komoly figyelmeztetéssé vált. Az események úgy tűnik, ismét a kiindulópontjukhoz tértek vissza, miközben a világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a CATL, nem tétlenkedik, és máris bejelentette új spanyolországi befektetési terveit.

A Stellantis autógyártó és a CATL közös beruházásaként 4,3 milliárd euró értékben épül fel egy új, elektromos akkumulátorokat gyártó üzem Spanyolországban - számolt be a Financial Times. A beruházás a két cég 50-50 százalékos tulajdonú vegyesvállalata révén valósul meg, választ adva azokra a füstbe ment reményekre, amelyeket az EU-s akkumulátorgyártás üdvöskéje, a Northvolt testesített meg. A vállalat megfelelő technológiai háttér és reális alapokon álló vezetői stratégia hiányában jutott el odáig, hogy az újabb és újabb kölcsönökből már csak az előző hiteleit tudta törleszteni - egészen addig, amíg csődöt nem jelentett, szétzúzva ezzel az európai álmokat a saját lábra állásról, a Kínától való függetlenedésről és a hazai elektromos gyártás önálló fellendítéséről.

A Stellantis is jelentős kihívásokkal néz szembe a csökkenő eladások következtében, amelynek következményeként nemrégiben leváltotta vezérigazgatóját. A helyzet javítására ígéretes lehetőséget kínál a CATL-lel kötött vegyes vállalat, amely révén a cég lemondott arról, hogy Kínában végezzen gyártást. Helyette 20%-os részesedést vásárolt a kínai Leapmotor elektromos járműgyártóban, így kizárólagos jogot szerzett a Kínán kívül gyártott autók értékesítésére. A Stellantis-Leapmotor közös üzem Lengyelországban fog működni, ami különösen kedvező a kínai fél számára: a helyi előállítás lehetővé teszi számára, hogy elkerülje az Európai Unió által bevezetett extra büntetővámokat, amelyek a Kínából érkező elektromos autókat terhelik. A Stellantis a CATL megállapodás révén az elektromos akkumulátorok gyártását is a határon belülre helyezi, így jelentős előnyhöz juttatja a saját márkái gyártási folyamatait, miközben csökkenti a költségeit.

A CATL, a világ legnagyobb elektromos akkugyártója egymagában uralja a globális piac 38 százalékát. Európában eddig két gyárat épített: a németországi mellett hamarosan megkezdi a termelést a debreceni üzem is, a Northvolt katasztrófája azonban ismét szélesítette a piaci rést, a vállalat így azonnal lecsapott a kínálkozó lehetőségre.

Tette ezt annak ellenére, hogy Brüsszel éppen azon töpreng, miként kényszerítheti a kínai gyártókat arra, hogy az uniós piacra való belépésért cserébe megosszák technológiai tudásukat a vegyesvállalati partnereikkel. (Ha egyszer elkezdtek ezen agyalni, biztosan lesz valami eredménye.) A CATL már most is együttműködik a Teslával és a Forddal, gyakorlatilag licencelve technológiáját az amerikai gyártóknak, így valószínű, hogy nem fognak kockáztatni egy újabb feltétel megjelenésekor. Sikerük titka a gyártási kapacitásban és a kínai nyersanyagok dominanciájában rejlik, és ezen a téren egyhamar senki sem tudja őket megközelíteni.

Related posts