Török Gábor megjegyzése szerint Zelenszkij szerepe kulcsfontosságú volt a Trump-féle tárgyalások elhúzódásában, mivel ő volt az, aki semmilyen engedményt nem kívánt tenni.

Török Gábor politikai elemző egy Facebook-bejegyzésben osztotta meg gondolatait a pénteki Trump és Zelenszkij közötti vitáról, kiemelve annak tanulságait. A politológus hangsúlyozta, hogy a teljes, 50 perces felvétel megtekintése is ajánlott, mert így átfogóbb képet kaphatunk arról, miért alakult ki a feszültség az amerikai és az ukrán elnök között. Az elemző véleménye szerint a részletek megértése segíthet a mögöttes politikai dinamikák feltérképezésében.
Török Gábor politikai elemző egy Facebook-bejegyzésben és a hozzászólásokban osztotta meg gondolatait a pénteki Trump-Zelenszkij vitáról. A politológus hangsúlyozta, hogy "mielőtt bármilyen következtetést levonnának, érdemes megnézni a teljes, közel ötven perces felvételt". Véleménye szerint így sokkal világosabbá válik, hogy miért alakult ki feszültség az amerikai és az ukrán elnök között, hiszen az a néhány perc, amit a médiában mutatnak, nem ad elegendő kontextust a helyzet megértéséhez.
A bejegyzés alatt Török Gábor öt fő pontban osztotta meg gondolatait arról, milyen tanulságokat hordoz magában a washingtoni Fehér Házban zajlott vita.
Ahogy korábban említettük, a február 28-án a washingtoni Fehér Házban zajló megbeszélés heves vitákhoz vezetett Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között. A tárgyalások középpontjában az Egyesült Államok által igényelt ritkaföldfémek kitermelési jogai, valamint az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciák álltak. Azonban a találkozó végül botrányba torkollott, és a tervezett sajtótájékoztatót lemondták, miután Zelenszkij váratlanul távozott a Fehér Házból.
A vita után Zelenszkij és Trump is megszólaltak, az ukrán elnök egy interjúban kifejtette, megbánta a vitát, de nem kért elnézést, az amerikai elnök pedig arról beszélt, Putyin le akarja zárni a háborút, de Zelenszkij tovább harcolna. Zelenszkij magyar idő szerint szombat délelőtt távozott az Egyesült Államokból, sajtóértesülések szerint Washinton Ukrajna valamennyi támogatását leállíthatja.
A pénteki vitát követően Marco Rubio külügyminiszter felszólította Zelenszkijt, hogy kérjen bocsánatot. Orbán Viktor miniszterelnök és Tino Chrupalla, az Alternatívát Németországnak (AfD) társelnöke is kifejezték véleményüket. Orbán megjegyezte: "Az erős vezetők békét teremtettek, míg a gyengék háborút szítanak," és hozzátette, hogy Trump elnök "bátor módon kiállt a béke mellett." Chrupalla pedig éles kritikát fogalmazott meg, amikor kolduselnöknek titulálta az ukrán államfőt.
Demkó Attila a hirado.hu kérdéseire értékelte a találkozót, a teljes elemzést itt olvashatja.