Trump a vámokat gyógyszerként jellemezte, míg az ázsiai tőzsdék drámai zuhanásra ébredtek.


Az elnök véleménye szerint az emberek egy napon ráébrednek, hogy a vámok az Egyesült Államok számára "kifejezetten előnyös lehetőségeket" rejtenek.

"Hatalmas pénzügyi deficitünk van Kínával, az Európai Unióval és sok mással szemben. Ezt a problémát csak vámokkal lehet orvosolni, amelyek most dollármilliárdok tízmilliárdjait hozzák be az USA-ba. Ezek már érvényben vannak, és gyönyörű látványt nyújtanak" - írta Donald Trump a múlt szerdán bejelentett vámokról a Truth Social nevű közösségi oldalon, hozzátéve, hogy "egy nap" az emberek rá fognak jönni, hogy a vámok az USA számára "nagyon szép dolgok".

A bejegyzés közzététele után nem sokkal az amerikai elnök, különgépének fedélzetén, válaszolt az újságírók kérdéseire. Trump a vámokkal kapcsolatosan a BBC híradása szerint megjegyezte, hogy "néha orvosságot kell alkalmazni, hogy helyreállítsunk valamit."

Tárgyalta azt is, hogy a munkahelyek és a befektetések ismét az Egyesült Államokba áramlanak, és a világ fokozatosan felhagy a negatív hozzáállással Amerikával szemben. "Újra egy virágzó nemzet leszünk, olyan jólétben, mint még soha" - fűzte hozzá Trump.

A sajtótájékoztatón kifejezetten hangsúlyozta Kína szerepét, és kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak sürgősen foglalkoznia kell a kereskedelmi hiány kérdésével. "Amíg ezt a problémát nem sikerül megoldani, addig nem állok készen arra, hogy bármilyen megállapodást kössünk" – mondta.

Trump véleménye szerint számos európai és ázsiai vezetővel folytatott beszélgetései során azt tapasztalta, hogy sokan "izgatottan várják az üzleti lehetőségeket". Hozzátette, hogy "a piacok jövőjét nehéz megjósolni", de kiemelte, hogy "országunk jelenlegi helyzete sokkal erősebb, mint valaha".

Trump megnyilatkozásai magyar idő szerint hétfő hajnalban csendültek fel, míg az ázsiai tőzsdék reggel jelentős veszteségekkel kezdtek.

A japán Nikkei 225 index 6,3%-os csökkenést mutatott, míg a hongkongi Hang Seng index még drámaibb, 9,8%-os eséssel indította a napot. Kínában a Shanghai Composite 6,6%-os mínuszban van, míg Ausztráliában az ASX 200 index 4,5%-os visszaesést könyvelhetett el. Dél-Koreában a Kospi index 4,4%-os csökkenést tapasztalt, a tajvani Taiex pedig szintén jelentős, 9,6%-os eséssel zárta a nyitást. Végezetül, Szingapúr STI indexe 7,1%-kal csökkent a reggeli kereskedés során.

Korábban vasárnap Trump kereskedelmi minisztere, Howard Lutnick a CBS Newsnak arról beszélt, hogy nem lesz halasztás az új amerikai vámok bevezetésében annak ellenére, hogy számos ország jelezte tárgyalási szándékát a kérdésről.

Lutnick szerint a belföldi termelési kapacitások újbóli kiépítése kulcsfontosságú nemzetbiztonsági kérdés az Egyesült Államok számára. Rávilágított, hogy az országban már nem folyik gyógyszeripari gyártás, hajóépítés, és a rendelkezésre álló acél- és alumíniumkészletek sem elegendőek egy esetleges háborús helyzet kezelésére. Emellett megjegyezte, hogy a félvezetők előállítása is külföldre került, ami tovább növeli a nemzeti sebezhetőséget.

Eközben Peter Navarro, Trump kereskedelempolitikai főtanácsadója a Fox Newsnak adott interjújában a vámok bejelentése nyomán kialakult tőzsdei mélyrepüléssel kapcsolatban nyugalomra intette a részvénytulajdonosokat, valamint gyors, és soha nem látott árfolyam-emelkedést prognosztizált, amelynek az Egyesült Államokon belül termelő vállalatok lesznek a motorjai.

Navarro kifejtette, hogy Donald Trump április 2-án bejelentett új vámokra épülő kereskedelmi modell véget vet annak a problémának, hogy az Egyesült Államokat kereskedelmi partnerei folyamatosan kihasználják. "A nemzetközi kereskedelmi rendszer úgy van felépítve, hogy kedvezőtlen helyzetbe hozza az Egyesült Államokat. Rendszerszinten tapasztalható, hogy ránk magasabb vámok vonatkoznak, miközben a nem vám jellegű csalások sokkal nagyobb problémát jelentenek" - hangsúlyozta Navarro.

Ahogy említette, tavaly az Egyesült Államok külkereskedelmi hiánya elérte a 1200 milliárd dollárt. Ennek egyik oka a vámok alkalmazása, de a fő tényező inkább a nem vámjellegű szabályozások, amelyek megnehezítik az amerikai termékek belépését más országok piacaira.

A hivatalos amerikai kormányzati statisztikák alapján 2024-re várhatóan a kereskedelmi hiány Kínával szemben 295 milliárd dollárra rúg, míg az Európai Unióval szembeni deficit 235 milliárd dollárt tesz ki. Ezen kívül Vietnámmal szemben 123, Tajvannal 73, Japánnal 68, Dél-Koreával 66, Indiával és Thaifölddel pedig mindkettő 45 milliárd dolláros hiányt mutat.

Related posts