Ferenc pápa karácsonyi üzenetében hangsúlyozta, hogy Ukrajnának és a Közel-Kelet népeinek békére van szükségük, míg Szudán esetében az emberiességi segély fontosságát emelte ki. Az ünnepi üzenetében a szeretet és a remény szellemében kérte, hogy a világ f


Az egyházfő beszédében számba vette a konfliktusok dúlta térségeket.

Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet a római Szent Péter-bazilika erkélyéről osztott meg több ezer hívő jelenlétében, a béke fontosságát hangsúlyozta, különös figyelmet szentelve Ukrajnának és a Közel-Keletnek. Ezen kívül Szudán népéhez is eljutottak szavai, ahol emberiességi segély iránti sürgetést fogalmazott meg. Az ünnep első napján elmondott beszédének végén áldását adta nemcsak a városra, hanem a világ minden lakójára, reménységet és együttérzést sugallva az ünnep szellemében.

"Az Ukrajnában mártírrá vált emberek emlékére hallgassanak el a fegyverek, és legyen bátorsága a feleknek elindítani a párbeszédet és a találkozókat, hogy végül igazságos és tartós béke alakulhasson ki!" - hangsúlyozta a katolikus egyház vezetője.

Ferenc pápa határozottan elítélte a Gázai övezetben kialakult "szörnyű humanitárius válságot", és ismételten arra szólította fel a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezetet, hogy engedje szabadon az izraeli túszokat.

Az egyház vezetője arra ösztönözte azokat, akik képesek tenni a háború által sújtott Szudánban élő több millió éhező ember megsegítéséért. Kiemelte, hogy sürgető szükség van a humanitárius segélyek mielőbbi eljuttatására, valamint arra is, hogy az afrikai országban megkezdődjenek a tűzszünetről szóló tárgyalások.

Ferenc pápa olasz nyelvű karácsonyi üzenetét ülve adta elő a Szent Péter-bazilika központi lodzsáján. Az esemény különleges jelentőséggel bírt, hiszen a szenteste folyamán, a bazilika kapujának megnyitásával elindította a jubileumi szent évet, ezzel egy új fejezetet nyitva a hívek számára.

"Ne riadjatok vissza! A kapu szélesre tárult előttetek! Nincs szükség kopogásra. Lépjetek át a küszöbön!" - szólította fel minden embert, közösséget és nemzetet, hogy merjenek belépni a kapun, váljanak a remény hírnökeivé, és hallgattassák el a fegyverek zúgását.

Ferenc pápa beszédében számba vette a konfliktusok dúlta térségeket: a palesztin területeket, Izraelt, Libanont és Szíriát a keresztény közösségeivel. Megbékélést sürgetett mindenütt. Reményre biztatott a járvány sújtotta Kongói Demokratikus Köztársaságban, vigaszt kért Mianmar menekülésre kényszerített lakosságának, társadalmi megbékélést szorgalmazott a latin-amerikai országokban.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a jubileumi szentév során az embereknek el kell mozdítaniuk az ideológiai, politikai és fizikai korlátokat, hogy lebontsák a megosztottság falait. Kiemelte például Ciprust, amely már ötven éve ketté van osztva, és külön hangsúlyozta ennek a helyzetnek a fontosságát.

Kérte a kiszolgáltatottak támogatását: a háború és éhínség által sújtott gyermekekét, a magányos és elhagyott idősekét, a menekülőkét, a munkahelyük elvesztésével küzdőkét, a börtön falai között raboskodókét, akik "bármilyen bűnük ellenére örök Isten fiai", valamint a hitük miatt üldözöttekét.

Köszönetet mondott a pedagógusoknak, az egészségügyben és a rendfenntartásban dolgozóknak, akik vigaszt nyújtanak a nehézségben levőknek, beszéde végén pedig a szegény országok adósságának elengedését szorgalmazta.

Karácsony első napján Rómában a zarándokok biztonságát szolgáló ellenőrzési rendszer zökkenőmentesen működött, ami örömmel töltötte el a város vezetését. Roberto Massucci, Róma rendőrfőkapitánya, aki személyesen felügyelte a rendőrség és a csendőrség munkáját a téren, bejelentette, hogy ez a rendszer a teljes jubileumi év során érvényben marad.

Related posts