A létfontosságú infrastruktúra súlyos veszélyben: Vajon szabotázs áll a kábelszakadás hátterében, vagy csupán egy véletlen baleset történt?

A finn hatóságok csütörtökön feltartóztatták egy tankert, amelyet a Finnországot Észtországgal összekötő tenger alatti villamosvezeték megrongálásával gyanúsítanak - közölte a helyi rendőrség.
Az Estlink 2 nevű vezetéken szerdán jelentettek meghibásodást. Csütörtökön a finn hatóságok több távközlési kábellel kapcsolatban is problémákról számoltak be.
A finn rendőrség és határőrség egységei csütörtökre virradóra akcióba léptek, amikor a Cook-szigetek zászlaja alatt közlekedő Eagle S nevű tankert ellenőrzés alá vonták, és átvették annak irányítását - tájékoztatta a sajtót Jari Liukku, Helsinki rendőrfőnöke. Kiemelte, hogy a művelet során a hatóságok célja a tengeri biztonság fenntartása és a nemzetközi jogsértések megelőzése volt.
a hajót Finnország kizárólagos gazdasági övezetében tartóztatták fel, majd a finn felségvizekre irányították.
A villamosvezetékeken keletkezett károkat a nyomozók véleménye szerint a tanker horgonyának jelenléte idézhette elő.
A Fingrid, a finn energiahálózat üzemeltetője bejelentette, hogy a 170 kilométeres távvezeték felújítása hónapokig elhúzódhat. Ez a helyzet különösen a téli időszakban okozhat fennakadásokat az áramellátásban, ami figyelmet érdemlő kihívásokat jelenthet a lakosság és a vállalkozások számára.
A finn vámhatóság szerint a hajó ugyan a Cook-szigeteken van bejegyezve, de abból a feltételezésből indulnak ki, hogy
az orosz árnyékflotta részét képező olajtankerek egyike lehet
A YLE finn közszolgálati televízió szerint ezek olyan hajók, amelyeket Oroszország az olajár-korlátozási mechanizmus kijátszására, valamint egyéb, szankciók alá eső termékek exportjára használ. Ezek a hajók a megszokott nyugati szolgáltatók biztosítása és a szakhatósági ellenőrzések mellőzésével navigálnak.
Az utóbbi időszakban a skandináv és a balti térség távközlési és energetikai kábelhálózata körül több figyelemre méltó esemény történt, amelyek gyakran hajók horgonyainak okozta balesetekből eredeztethetők. E hírhedt incidensek ellenére a tengerfenéken húzódó vezetékek elengedhetetlen részét képezik a régió alapvető infrastruktúrájának, így nem meglepő, hogy a szabotázsakciók vagy katonai műveletek célpontjaivá is válhatnak.