A 2025-ös világgazdasági recesszió lehetősége egyre inkább foglalkoztatja a gazdasági elemzőket és szakértőket. A globális gazdasági környezet számos kihívással néz szembe, mint például a geopolitikai feszültségek, az inflációs nyomás és a klímaváltozás h


A tegnapi nap folyamán a kiváló magyar kriptós csatorna, a CryptoRats közzétett egy hosszabb stream-et, amiben dr. Tóth Máté azt részletezi, hogy miért várja már 2025 Q1-re a világgazdasági buborék kidurranását és recessziót.

A mi nézőpontunkból többször is hangsúlyoztuk, hogy számos érv szól amellett, hogy optimistán tekintsünk a 2025-ös évre a kriptopiac vonatkozásában.

Azt azonban több bikás hangvételű cikkünkben is említettük legalább egy mondat erejéig, hogy mindez akkor érvényes, ha

Az egyik fő metrika ami alapján Máté recessziót jósol, a globális likviditási ciklus. Ha a fejlett gazdaságokban lévő likviditás elér egy kritikus szintet, akkor szokott bekövetkezni egy gazdasági reset:

Egy másik fontos szempont, amire érdemes figyelni, az a munkanélküliek arányának változása. Amikor ez az arány megszakítja a csökkenő trendjét, történelmileg megfigyelhető, hogy ez gyakran egybeesett a különböző gazdasági recessziók beköszöntével.

Máté a streamjében kifejti, hogy mielőtt beköszöntene a bearish trendforduló, várhatóan egy újabb eufórikus emelkedés következik be. Ekkor a piacokon olyan érzés uralkodik majd, mintha ez a pozitív hangulat sosem érne véget.

Az SNP500 legfrissebb elemzése szerint a várakozások szerint a mutató utolsó, parabolikus emelkedése a $6300-6400 közötti szintet célozza meg. Ezt követően azonban egy hosszabb távú medvepiac kialakulására számítanak, amely jelentős korrekcióval járhat.

Az utóbbi időben rengeteg pozitív jelet láttunk a kriptopiacon ami a Bitcoin tömeges adaptációjára vall. A bányászok egy része nem adja el BTC tartalékait, hanem csak halmozza azt. Eközben mindenféle hagyományos pénzügyi intézetek szintén halmozzák, mintha nem lenne holnap. A szabályozó környezet is a kriptoipar mellett áll végre, a történelem folyamán először.

Azonban a kripto még mindig az S&P500-al mozog együtt! Magyarán még mindig kockázatos eszközként kezelik. Vannak, akik szeretnék a Bitcoint egy mentőcsónakként elképzelni, amiben át lehet vészelni az ilyen nagyobb megrendüléseket, mint amilyen egy világgazdasági válság.

Például Raoul Pal is közéjük tartozik, aki korábban a Goldman Sachs-nál dolgozott alapkezelőként, és ő a Real Vision finance alapítója.

Pal is úgy gondolja, hogy a buborék mögött a piacon lévő túlzott pénzmennyiség áll. Ez elinflálja az értékét magának az értékmérő eszköznek - a pénznek. Úgy gondolja, hogy a kritpovaluták (főleg a legprominensebbek, mint a BTC, ETH, SOL és társai) azért minősülnek mentőcsónaknak, mert hosszú távon masszívan felülteljesítik a valós inflációt is.

Mindazonáltal, amíg a kriptopiac szoros összhangban mozog az S&P 500-as indexszel, addig egy világgazdasági válság esetén ugyanúgy meg fogja érezni a hatásokat, mint más kockázatos befektetések.

Tehát, amikor legközelebb a kedvenc hangszereink árának elszabadulásán eufóriában úszunk, ne feledjük, hogy a világgazdaság talán éppen a végső lélegzetvételére készül egy hatalmas összeomlás előtt.

2025-re mindenképpen érdemes megfontolnunk, hogy újragondoljuk a profitrealizálási stratégiánkat.

Related posts