Vlagyimir Putyin végül úgy döntött, hogy nem tartja meg az ellenolimpiát.
Az orosz elnök hivatalosan is bejelentette, hogy aláírta azt a rendeletet, amelynek értelmében lemond a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által kritizált Barátság Játékok megrendezéséről.
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, hétfőn aláírta azt a rendeletet, amelyben bejelentette, hogy visszalép a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) által kizárólag politikai céllal szervezett Barátság Játékok lebonyolításától - számolt be róla a Reuters.
Az 1980-as moszkvai olimpiai játékokat az Egyesült Államok küldöttsége bojkottálta, válaszul a Szovjetunió Afganisztánban végrehajtott katonai beavatkozására. E lépéshez végül 54 másik ország is csatlakozott, ezzel súlyosan befolyásolva az esemény nemzetközi légkörét. Négy évvel később, a Los Angelesben megrendezett olimpia során a szovjet vezetésnek is lehetősége nyílt, hogy hasonló módon reagáljon a helyzetre, ezzel tovább mélyítve a politikai feszültségeket a sport világában.
A Barátság versenyek keretei között több sportágban, több helyszínen rendeztek versenyeket a szocialista blokkhoz tartozó államok részvételével, amelyek az 1984-es Los Angelesi olimpiát bojkottálták. Bár a szervezők - hogy elkerüljék a konfliktust a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal - tagadták, hogy a Barátság versenyek egyfajta ellenolimpia lenne, sokan mégis a keleti blokk alternatív olimpiájának tartották. Oroszország tavaly jelentette be, hogy felélesztené a nagyszabású szovjet sporteseményt.
Putyin negyven év után feltámasztaná a Barátság Világjátékokat
A NOB márciusban kijelentette, hogy az ötlet sérti az Olimpiai Chartát, és felszólította az országokat, hogy ne vegyenek részt rajta. Putyin rendelete azonban nyitva hagyta annak lehetőségét, hogy a jövőben valamikor "az elnök különleges döntésétől" függően megrendezzék a játékokat.
Mint ahogy azt már tudjuk, az Ukrajna ellen indított invázió következtében csak azok az orosz és belorusz sportolók vehetnek részt az olimpián, akik hajlandók semleges státuszban, nemzeti színek nélkül versenyezni. A résztvevőket alaposan átvilágították, hogy biztosítsák: nem álltak az Ukrajna ellen folytatott agresszió támogatásának közelében, és nincsenek kapcsolataik az orosz fegyveres erőkkel vagy a nemzetbiztonsági szolgálatokkal.
Olyan orosz vagy belorusz sportolók nem indulhatnak a párizsi olimpián, akik aktívan kiálltak Ukrajna elleni háború mellett.