Ő volt a világ első szexszimbóluma, akinek karrierje és varázsa a történelem lapjain ragyogott. Sajnos, egy kegyetlen betegség miatt idő előtt kellett búcsút vennie az élettől, így tragikus módon távozott az élők sorából.


Theda Bara volt Hollywood alig ismert korszakaiban az első igazi "vamp" - a vásznon ő testesítette meg a veszélyesen vonzó nőt, mielőtt egy halálos betegség végzett vele.

Theda Bara, születési nevén Theodosia Burr Goodman, 1885. július 29-én látta meg a napvilágot Cincinnati városában, Ohio államban. Egy köztiszteletben álló szabó fia és egy svájci-francia anyuka gyermekeként nőtt fel, zsidó családba született. Ifjú éveiben modellkedett, tizenhat évesen Broadway-revükben lépett fel, ahol Theodosia de Coppet néven kapott kisebb szerepeket. Nagybátyja jóvoltából bekerült Florenz Ziegfeld társulatába, és itt kezdődött valódi színpadi karrierje, ám filmes pályafutását Frank Powell rendező alapozta meg igazán, amikor 1915-ben főszerepet osztott rá a A Fool There Was című filmben. Ebben az alkotásban alakította az eredeti vamp-figurát, a fáradhatatlan, mindenkiben vágyat keltő nőt, aki férfiakat sodor romlásba, és ettől kezdve vált belőle világszerte ismert szexszimbólum. A Fox stúdió több mint negyven filmet készített vele 1914 és 1919 között, de Hollywood forgatókönyvírói, producerei és operatőrei is rajongtak érte. A stúdió olyan mesterséges imázst alakított ki számára, amely szerint arab hercegnőként született a sivatagban, bár valójában semmilyen egzotikus származása nem volt. A marketing bravúr azonban működött: Theda Bara nem pusztán színésznő volt, hanem a korabeli erotikus fantázia megtestesítője. Amikor más színésznők - mint Mary Pickford vagy Lillian Gish - ártatlan, tiszta női karaktereket alakítottak, Bara éppen az ellenkezője volt: provokatív, sötét tekintetű, halhatatlan nő a vásznon. A köztudatba a Cleopatra című produkcióval robbant be igazán, amely akkoriban a legdrágább film volt, és ennek köszönhetően Bara hírneve fennmaradt: stílusa, sminkje, sötét szemkontúrja és drámai ruhakölteményei forradalmasították a mozgóképes szexszimbólumokat. Amikor népszerűsége tetőfokán 1917-ben heti 4000 dollárt keresett, világossá vált, hogy ő Hollywood első igazi női szexikonja. Habár a mai szemmel felfoghatatlanul rövid pályafutása volt - 1915 és 1919 között dolgozott a Fox stúdióval, és 1926-ig készített még néhány filmet - legendája máig él a filmtörténetben. Sajnos mára alig maradt fent pár film, melyekben Theda látható, így sokan elfelejtették a nevét, pedig egyáltalán nem volt unalmas élete, így érdemes megismerkedni azzal a nővel, aki emberek ezreinek szívébe lopta be magát. Galériánkban mutatjuk, kiről is van szó pontosan!

Related posts