A magyar fiatalok tömegesen áramlanak ebbe a területbe: vajon mi inspirálta őket? - Pénzcentrum


Az agrárszakképzés fejlesztése kulcsszerepet játszik Magyarország mezőgazdasági versenyképességének fenntartásában és a vidék gazdasági fejlődésében. Az Agrárminisztérium (AM) feladata, hogy a mezőgazdasági szektorban dolgozók számára korszerű, a 21. század kihívásaira választ adó képzési lehetőségeket biztosítson - közölte az AM.

Céljuk, hogy a vidéken élők az agráriumban találják meg saját és családjuk boldogulását, kihasználva a helyi sajátosságokban rejlő lehetőségeket, ezzel erősítve a vidék népességének megtartó erejét. Ezen szempontok figyelembevételével az agrárszakképzés választása a fiatalok számára olyan lehetőséget kínál, amely hosszú távon biztosít jövőt, megélhetést és fejlődési irányt - olvasható a közleményben.

Az Agrárminisztérium felügyelete alatt jelenleg 47 agrárszakképző intézmény működik az ország területén. Ezek az intézmények az agrárszakmát választó tanulók 67%-ának, azaz 14.877 diáknak, valamint más szakmákat is kínálva, összesen 16.861 főnek nyújtanak tanulási lehetőségeket. A 2024/25-ös tanévben 3.406 kilencedikes diák vágott neki az agrárszakképző intézményekben folytatott tanulmányainak.

A szaktárcához összesen 18 élelmiszeripari, 9 mezőgazdasági és erdészeti alapszakma tartozik, amelyeket kizárólag iskolarendszerű keretek között oktatnak. Az agrárszakképzés szakmai struktúrájának átalakítása után a diákok már 13 technikusi és 14 szakképzőiskolai irány közül választhatnak. Az agrárszakképzés változatos oktatási kínálata révén a tanulók számára reális és vonzó képzési lehetőségeket biztosít. Az intézmények által nyújtott oktatás folyamatosan alkalmazkodik az ágazat gyorsan változó követelményeihez.

Az utóbbi években az iskolákban folyamatosan zajlanak a fejlesztések, amelyek célja a tanulási környezet modernizálása. Új tanműhelyek létesültek, és a legújabb oktatási eszközöket, valamint technológiai berendezéseket szerezték be, hogy a diákok a legkorszerűbb körülmények között sajátíthassák el szakmájuk alapjait. Ezen törekvések mellett az új szakképzési rendszer keretében bevezetett átalakított duális képzés is nagy szerepet játszik. Ez a gyakorlatközpontú oktatási forma lehetőséget biztosít arra, hogy a tanulók a munkaerőpiaci igényekhez igazodó, speciális technológiák és elvárások szerinti szakmai tudást szerezhessenek. A szakirányú képzés keretében a tanulók gyakorlati tapasztalatokat gyűjtenek az agrárgazdaság szereplőinél, így betekintést nyernek a valós gazdasági környezetbe és a vállalati kultúrába – áll a közleményben.

Az AM célkitűzései között kiemelt szerepet kap a duális képzésben részt vevő diákjaink létszámának növelése, továbbá a helyi közösségekben való aktív szerepvállalás erősítése. Alapvető fontosságú, hogy minél több duális partnert vonjunk be a képzési folyamatba. Ezen kívül szükséges egy új szemléletmód kialakítása az agrárvállalkozásokban, amelynek középpontjában a duális képzés áll. A vállalatoknak a tanulók képzését és oktatását a befektetési stratégiájuk szerves részének, valamint a termelési folyamatok elengedhetetlen elemének kell tekinteniük.

Az AM különös hangsúlyt fektet a környezettudatos szemléletmód elmélyítésére az agrárszakképzés területén. Az oktatási programok középpontjában a fenntarthatóság, a természetvédelem, valamint a korszerű technológiai innovációk állnak – áll a közleményben.

Az agrárszakképzés folyamatos fejlesztése nem csupán a mezőgazdasági szektor versenyképességét növeli, hanem alapvetően hozzájárul a vidéki közösségek gazdasági és társadalmi megújulásához is. Az Agrárminisztérium elkötelezett abban, hogy az agrárszakképzés által biztosítsa az ágazat jövőjét, miközben értékteremtő karrierlehetőségeket kínál a fiatal generáció számára - áll a közleményben.

Related posts